Yaşlanmaya neden olan besinler neler fazla tuz tüketimi etken!

Vücudumuzun daha sağlıklı olmasını, cildimizin genç ve canlı gözükmesini tükettiğimiz yiyeceklerle sağlamamız mümkün. Rafine şeker, çok tuz kullanımı, sıhhatsiz yağlar, alkol, çok kahve tüketimi üzere erken yaşlanmaya neden olan yiyecek ve içeceklerden uzak durarak yaşlanmayı engelleyebilirsiniz. İşte erken yaşlanmaya sebep olan daha evvel duymadığınız besinler!

Fazla tuz tüketimi

Tuz bedenin su tutmasına neden olarak ödeme yol açıyor. Ayrıyeten hücrelerin küçülmesine neden olarak susuzluğa yol açıyor. Beden susuz kaldığında cilt kırışıyor ve daha erken yaşlanıyor.

Trans yağlar

Fast food, kızarmış yağlar, margarin, konserveler ve tüm abur cuburlar trans yağ içerir. Trans yağlar yalnızca kalp hastalığı riskini arttırmakla kalmaz tıpkı vakitte damarlarınızı sertleştirir. Bu durum, derideki kan akışını zayıflatır ve erken yaşlanmanıza neden olur.

Şeker tüketmek

Artık hepimiz şekerin ne kadar zararlı olduğunu biliyoruz. Kilo almından, kırışıkların oluşmasına ve cildinizin sarkık kalmasına kadar birçok ziyanı vardır. Çok fazla şeker tüketmek, glikasyon denilen bir sürece sebep olur. Bu süreç bedendeki proteinlere ve lipitlere ziyan verir ve cildinizin kollajenine ziyan verir ve kırışıklıkların gelişimini teşvik eder. Zira proteinler ve lipitler cildin sıkılığından sorumludur.

İşlenmiş Etler

Birçok kişi tarafından sevilen sosis, pastırma ve şarküteri etlerde çok ölçüde tuz ve kollayıcı unsur bulunur. İşlenmiş etlerin tüketimi dehidrasyona neden olur ve iltihaplanmayı tetikler. Ayrıca bu eserler bedendeki C vitamini ölçüsünü düşürür ve bu da kollajen oluşumu açısından çok değerlidir. Bunun yerine et tüketimini azaltın ve sebzeli sandviçler tercih edin.

Kızarmış patates tüketimi

Patates bedenimizin içine girdikten sonra anında şekere dönüşür. Bilhassa yüksek yağlarda kızartılan patatesler ve yiyecekler hür radikalleri, özgür bırakır bu da ciltte hücresel hasara neden olur. Patatesi en zararsız halde tüketmek istiyorsanız ya haşlayın ya da fırında pişirin.

Kafein cildi kurutuyor

Kafein, bedeninizi susuz bırakır ve nem eksikliğine neden olur. Bu durum cildinizi kuru ve kırılgan bir hale getirir. Bu durumu çözmenin kolay bir yolu vardır: tükettiğiniz her kahve için yalnızca bir bardak su için ve cildinizi nemlendirmeyi unutmayın.

Mangalda pişen et

Siyah ve kömürleşmiş olan et bedene önemli manada ziyan verir. Bu durum cildiniz için kolajen üzere temel özellikleri bozabilir ve yaşlı bir görünüme yol açar. Mangal yaparken, siyahlaşmış etten uzak durun.

Baharatlı yiyecekler erken yaşlandırıyor

Baharatlı yiyecekler, kan damarlarını genişletir ve cildinizin erken yaşlanmasına sebep olur. Baharat tüketimi sağlıklı görünse de bu hususta önemli dikkat etmek gerekir. Sistemli baharat tüketimi alerjik tepkilere neden olabilir ve şişkinliğe yahut kalıcı kızarıklığa neden olabilir.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu