Yemekten hemen sonra diş fırçalamak zararlı mı uzmanlar uyarıyor!

Yemekten çabucak sonra diş fırçalamanın dişlere çok büyük ziyanı olduğunu biliyor muydunuz? Bilhassa ekşi ve şekerli yiyecekler ve bunun yanı sıra gazlı içecekler tüketildikten çabucak sonra dişleri  fırçalamak diş erezyonuna neden oluyor. Ağız ve diş sıhhatine yönelik tüm merak edilenleri Diş Tabibi Pertev Kökdemir’den öğrendik. 

YEMEKTEN ÇABUCAK SONRA DİŞLERİNİZİ FIRÇALAMAYIN 

Ekşi ve şekerli yiyecekler ile gazlı içecekleri tükettikten sonra sakın dişlerinizi fırçamalayın. Bunun yerine 1 bardak ılık su için.Taze meyve, kimi bitkisel çaylar üzere sağlıklı besinlerin yanı sıra, asitli içecekler, ekşi yahut şekerli yiyecekler de diş erozyonuna neden olur. Yapılan bir araştırmada, günde iki defadan fazla narenciye tüketenlerin, sık narenciye tüketmeyenlere nazaran 37 kat daha fazla diş erozyonu riski ile karşı karşıya olduğu sonucu ortaya çıkarıldı.

GAZLI İÇECEK TÜKETENLER  DE RİSK KÜMESİNDE YER ALIYOR 

Ayrıca elma sirkesi yahut atlet içeceklerini haftada bir yahut daha fazla tüketenler ile her gün gazlı içecek tüketenler de risk kümesinde yer alıyor. Bu alışkanlıklar, dişlerde asit erozyonu mümkünlüğünü 4-10 kat ortasında daha fazla artırıyor. 

DİŞ MİNESİNİ YUMUŞATIR 

Diş Doktoru Pertev Kökdemir asit erozyonuna karşı, “Yemek yedikten çabucak sonra dişlerinizi fırçalamayın” diyor ve uyarıyor: “Dişlerinizi bilhassa asitli yemeklerden yahut içeceklerden çabucak sonra fırçalamayın. Asitli içecekler, atlet içecekleri, asidik besinler, ekşi meyveler, turunçgiller; diş minesini yumuşatır.”

YATMADAN EVVEL FIRÇALAYABİLİRSİNİZ

Diş Doktoru Pertev Kökdemir, “Bu besinleri tükettikten çabucak sonra dişlerinizi fırçalamak, asidin diş minesi üzerindeki tesirini hızlandırabilir ve alt tabakayı aşındırabilir. Zira yemekte dişlere yapışan artıklar kısa müddet içinde aside döner. Yemekten çabucak sonra diş fırçalamak ise o asidin ağız içinde yayılmasına neden olur. Asit, diş minesinin kalitesini düşürür, dayanıklılığını azaltır. Böylelikle dişler çok daha kolay çürür. Dişleri yemekten çabucak sonra değil, 1-2 saat sonra fırçalayın. Aslında en ülkü olanı gece yatmadan evvel fırçalamaktır” diyor.

BİR BARDAK ILIK SU İÇİN!

Diş Tabibi Pertev Kökdemir, en kolay tahlili ise şöyle açıklıyor:   “Basit tahlil, ekşi bir şey yedikten sonra asidi nötralize etmek için ağzımızı suyla yıkamamız gerektiğidir. Dişlerinizi fırçalama gereksinimi hissediyorsanız, ağzınızı çalkalayın ve sonra bir bardak ılık su için.”

KAYNAK: Pembenar 

Başa dön tuşu