Yeşil zeytinin faydaları sahurda yerseniz…

Yeşil zeytinin insan sıhhatine olan yararları mucizevi tesir yaratıyor. Çekirdeğinden tutunda yaprağına kadar pek çok yararı olan yeşil zeytin uzmanlar tarafından kesinlikle tüketilmesi önerilen besinler ortasında yer alıyor. Lakin uzmanlar bu kadar yararlı olan yeşil zeytninin asla sahurda tüketilmemesi gereketiğini söylüyor. Pekala sahurda yeşil zeytin yenir mi? Yeşil zeytinin yararları neler? İşte tüm merak edilen soruların cevaplarını sizler için araştırdık. 

SAHURDA ZEYTİNDEN UZAK DURUN! 

Yeşil zeytin sahurda tüketilmemesi gereken besinler ortasında yer alıyor. Tadının tuzlu ve ekşi olmasından ötürü, çabuk susatma üzere meselelere neden olması yüzünden sahurda tüketilmesi öner,lmeyen besinler ortasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra içerdiği tuz mineralleri ter bezlerinin süratli çalışması üzere komplikasyonlara yol açar. 

İÇERİSİNDE BOL ÖLÇÜDE E VİTAMİNİ BARINDIRIR 

Siyah zeytine oranla daha çok içerisinde E vitamini barındıran yeşil zeytin uzmanlar tarafından kesinlikle günde en az 5 tane tüketilmesi önerile besinler ortasında yer almaktadır. Kişinin gün boyunca dinç olmasını sağlayan bu besin bilhassa göz hastalıkları içinde epey yararlıdır. 

VÜCUTTAKİ TOKSİNLERİ ATIYOR 

Yeşil zeytinin yararları saymakla bitmiyor. Çok güçlü bir antioksidan olan yeşil zeytin bedende biriken tüm ziyanlı toksinleri idrar yolu ile dışarı atmaktadır. Bu yarar sayesinde sindirim yollarını da temizlemektedir. 

KAN HÜCRELERİNİ DENGELEMEKTEDİR 

Yeşil zeytin içerdiği hususlar sayesinde kan hücrelerini dengelemektedir. Bilhassa şeker ölçüsünün yükselmesini engelleyen yeşil zeytin şeker hastalarının da rahatlıkla tüketebileceği besinler ortasında yer alamaktadır. 

TOKLUK HİSSİ VERİYOR 

Yeşil zeytinin bir öteki yararı da tokluk hissi vermesidir. Kişinin gün uzunluğunda daha az yemesini sağlayan yeşil zeytin kilo vermede epey yarar sağlamaktadır. Bunun yanı sıra midenin asit oranının artmasını önleyerek mide duvarının deforme olmasını mahzurlar. 

Başa dön tuşu