Yoğurt vajina için faydalı mı mantar enfeksiyonunu önlüyor!

Vajinal maya mantarı enfeksiyonu pek çok bayanın başına gelmiş bir durumdur. Günlük yaşantıyı olumsuz etkileyen bu rahatsızlıktan kurtulmanın değişik tedavi yolları bulunuyor. Yoğurtta bunlardan biri! Bilimsel çalışmalar bu cins enfeksiyonları yenmek için yoğurt kullanımını destekliyor. Pekala, vajinal enfeksiyon belirtileri nelerdir? Nasıl tedavi edilir? Nezaman doktora görünülmelidir? Vajina için yoğurt yararlı mıdır? işte merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarını Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Çağlar Helvacıoğlu’dan öğrendik. 

 YOĞURT TESİRLİ BİR İLAÇ OLABİLİR 

İçerdiği Lactobacillus bakterisi nedeniyle yoğurt tesirli bir ilaç olabilir. Faydalı bakteri tipleri ortasında bulunan bu bakteri, bağırsakları, idrar yollarını ve vajinayı tahriş etmez. Faydalı bakteri içeren yoğurdu kullanarak vajinada flora ve PH istikrarını tekrar kurmanın mümkün olduğu düşünülmektedir. Lactobacillus Candida’yı öldüren hidrojen peroksit salgılayarak enfeksiyonu ortadan kaldırır. İlaç kullanımının kısıtlı olduğu gebelik periyodunda, vajinal enfeksiyonlarla gayrette, içerdiği probiyotiklerden ötürü yoğurt kullanımına değer vermek gerekiyor.

SADE YOĞURT KULLANIN 

Lactobacillus içeren ve doğal, tatlandırıcı bulunmayan sade yoğurt kullanılması tesirli tedavi sağlayacaktır. Öbür yoğurt cinslerinde şeker kullanılmış olması yüksek bir olasılıktır. Bu yoğurtları kullanmak enfeksiyonun ve belirtilerin kötüleşmesine yol açabilir zira şeker mantarın çoğalmasına neden olur.

NASIL UYGULANMASI GEREKİYOR? 

Yoğurdu vajina içine uygulamak için parmaklarınızı kullanın. Kullanılmamış tampon aplikatörü içine yoğurt koyup, yoğurdu aplikatör yardımıyla vajina içine uygulayın. Serinleterek rahatlatması için kullanılmamış tampon aplikatörünü yoğurtla doldurup soğutun, daha sonra uygulayın.

 VAJİNANIN İSTİKRARI NASIL BOZULUR? 

Hormonal değişiklikler, antibiyotikler, cinsel bağ, parfümlü beden ya da vajina temizleyici şampuanlar, tamponların gereken sıklıkta değiştirilmemesi, çok dar iç çamaşırı giymek, cinsel alaka kimi vakit Candida’nın çok çoğalmasına yol açsa da bu cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon değildir.

BİRÇOK BELİRTİSİ BULUNMAKTADIR 

Vajinada yanma ya da kaşıntı hissi, koyu, beyaz ve topak topak akıntı üzere belirtileri bulunmaktadır. 

NE VAKİT DOKTORA GÖRÜNÜLMELİDİR? 

Vajina mantarı enfeksiyonları sık rastlanan, tedavi edilebilir ve ekseriyetle kaygı edilmemesi gereken enfeksiyonlardır.İlk defa yaşandığında bu enfeksiyonu anlamak sıkıntı olabilir, bu nedenle profesyonel bir teşhis konulması zorunludur. Sık sık mantar enfeksiyonu yaşayan bireylere ya da tedaviye yanıt vermeyen bireylere bir hekim tavsiyede bulunabilir.Ancak, daima ağrı yahut diğer belirtileri olan şahısların cinsel yolla bulaşan hastalıklar açısından tarama yaptırması faydalı olacaktır. Cinsel olarak etkin olan herkesin cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı sistemli denetim yaptırması çok değerlidir ve önerilir.

Başa dön tuşu