Zayıflamak için mide balonu ameliyatı nasıl yapılır? Riski azaltıyor!

Obezite tedavileri ortasında son vakitlerde sıklıkla gördüğümüz tedavi sistemlerinden olan mide balonu başka obezite ameliyatlarında oluşan riskleri azaltmak için kullanılmaktadır. Fakat mide balonu hakkında avantajları ve dezavantalarını merak edenler için Medigold Sultan Hastanesinden Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Fatih Kar değerli bilgiler aktardı. Kar, değerli bilgiler paylaştı. Son devirlerde obeziteye yönelik çeşitli tedavi metotları karşımıza çıkıyor. Her biri farklı bir imkanı sunarken tedavi teknikleri ortasında sıklıkla sorulan mide balonu hakkında bilmediklerinizi ve mide balonu kimlere yapılmaz? sorusuna karşılık arayarak en çok merak ettiğiniz soruları sıraladık!

MİDE BALONU’NUN AVANTAJLARI VE DEZAVANTAJLARI… 

Son yıllarda obezite cerrahisinde kullanılan ameliyatsız teknikler epeyce tesirli sonuçlar doğuruyor. Bu tekniklerden biri olan Mide balonu Tekniği de obezite sorunu olanların imdadına yetişiyor lakin uzmanlar muhakkak hususlarda dikkatli olunması gerektiği konusuna dikkat çekiyor. Ameliyat gerektirmeyen Mide Balonu tekniği ortalama olarak 20-25 kilo vermeyi sağlıyor fakat balon çıkarıldıktan sonra şayet hastalar diyet ahengi konusunda istikrarlı davranmazsa verilen kiloların geri alınması kaçınılmaz oluyor.

Konu ile ilgili Medigold Sultan Hastanesinden Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Fatih Kar değerli bilgiler aktardı. Kar,” İntra Gastrik Balon, halk ortasındaki ismiyle Mide Balonu obezite tedavisine uygulanan tesirli yollardandır. Hastanede yatmayı gerektirmez, ortalama olarak 10-25 kilo kaybı sağlayabilmektedir. Fakat balon tedavisi kalıcı değildir. Takıldıktan 6 ay -1 yıl sonra çıkarılması gerekir. Bir kısım hasta balon çıkarıldıktan sonra verdiği kiloları geri alabilmektedir.

Mide Balonu Nasıl Uygulanır?

Teknik endoskopik olarak uygulanmaktadır. Yani rastgele bir ameliyat kelam konusu değildir. Süreç mühleti ortalama 15 dakikadır. İntra Gastrik Balon uyanık olarak sedasyon denilen hafif uyku hali altında yahut genel anestezi altında uygulanabilmektedir. Çoklukla uyanık olarak uygulanan balon, anestezi altında çıkarılmalıdır. Süreç sonrasında hastalar konuta gidebilmektedir.

Obezite Ameliyat Öncesi Risklere Karşı Alternatif Bir Yöntem!

 Morbid obezite nedeniyle ameliyat planlanan, lakin ameliyat olması yüksek riskli hastalarda ameliyat öncesi 20-25 kilo kadar verdirmek ve riski düşürmek hedefiyle bu tekniği uygulamak avantaj sağlıyor. Öte yandan obez olmasına rağmen ameliyat için şart olan Beden kitle indeksinin 40 Kg/m2’nin üzerinde olması yahut beden kitle indeksinin 35 Kg/m2’nin üzerinde olup en az bir yandaş hastalık olması şartını taşımayan bireyler için de Mide Balonu tekniği uygulanmasını uygun buluyoruz.

Ayrıca yüksek kilosu olup, başka sistemlerle kilo vermekte başarısız olanlara uygulanabilmektedir. Mide hastalıkları olanlara, uzun periyodik kortizon kullananlara ve hamilelere Mide balonu yolu uygulanmaz. Teknik uygulandıktan sonra bilhassa birinci 3 gün karın ağrısı ve spazm olmaktadır, bu durum ekseriyetle ileriki günlerde kaybolmaktadır. Çok düşük olasılıkla da olsa, balonun tabiatıyla sönerek bağırsak tıkanıklığı yapması, mide ülseri yapması üzere riskleri vardır..

Sıvı Balon ve Havalı Balon Ortasındaki Fark Ne?

Temel olarak birebir sistem ile kilo kaybı sağlayan balonlardan Havalı balon daha az şikâyet oluşturmaktadır. Sıvılı balonun tartısına bağlı olarak bilhassa birinci günlerde karın ağrısı şikayetleri daha sık karşılaşılmaktadır. Havalı balon 500 ile 900 ml ortasında değişen oranlarda hava ile şişirilirken sıvılı balon hacim olarak daha küçüktür. Bu balonların iş hacimleri takip sürecinde kilo verme durumuna nazaran artırılıp azaltılabildiği ayarlanabilir balonlarda mevcuttur.

Başa dön tuşu