Abdulkarim A. Alnqshbndi Doç. Dr. Özkan Demirhan sayesinde yıllar sonra sırtüstü yatabildi

Uzun müddettir sırt üstü yatamadığını, rahat yemek yiyemediğini ve oksijen takviyesi olmadan nefes alamadığını söyleyen hasta Abdulkarim A. Alnqshbndi Türk tabiplerine teşekkür etti. 61 yaşındaki Abdulkarim A. Alnqshbndi yıllardır uğraş ettiği Diyafragma Yüksekliğine bağlı teneffüs probleminden Türk cerrahlar sayesinde kurtuldu. Oksijen takviyesi almadan nefes alamayan hasta yıllardır yemek yemekte zorlandığını ve hiç sırt üstü yatamadığını belirtti. İstanbul’da Doç. Dr. Özkan Demirhan tarafından tedavisi gerçekleştirilen hastaya evvel medikal tedavi ve teneffüs terapisi uygulanarak ameliyata uygun hale getirildi. Ameliyattan sonra ise oksijen takviyesi olmadan rahat nefes almanın memnunluğunu yaşadığını söyleyen hasta,” Çok uzun yıllardır bu hastalıkla gayret ettim.

YILLAR SONRA BİRİNCİ SEFER SIRT ÜSTÜ YATABİLDİ…

Sağlıklı nefes almayı neredeyse unuttum diyebilirim. Yemek yemeye korkuyordum zira yemekten sonra şikayetlerim daha da artıyordu. Çok uzun yıllardır sırt üstü hiç yatamadım. Irak’ta bu halde yaşayacağımı, bunun tedavisinin olmadığını ve vakitle bu duruma alışmam gerektiğini söylediler. Yakın bir akrabamın Türk hekimler ameliyatla hayatını kurtarmıştı. Bu olaydan sonra ben de Türkiye’de tedavi olmaya karar verdim. Evvel Allah sonra da Özkan Beyefendi ve grubu sayesinde sıhhatime kavuştum. Ameliyattan sonra sırt üstü yatmaya başladım. Uzun vakittir hiç bu kadar rahat uyuduğumu hatırlamıyorum. Keyifle yemek yemeyi unutmuştum tekrar bunu yaşayabilmek çok hoş. En değerlisi de oksijen dayanağı olmadan nefes alabilmek olağanüstü bir his. Hekimime ve grubuna teşekkür ediyorum.” dedi.

Mutlaka tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlık.

Diyafragma yüksekliği rahatsızlığı ile ilgili bilgi veren ve hastayı kıymetlendiren Göğüs Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Özkan Demirhan,” Diyafragma en kıymetli teneffüs kaslarımızdan olup karın boşluğunu göğüs boşluğundan ayıran yassı geniş kas yapısına verilen isimdir. Diyafragma yüksekliği (Evantrasyonu) diyafram kasının tümünün yahut bir kısmının, kaburgaya bağlı olduğu kısımları ve organ temasları bozulmamak kaydı ile kalıcı olarak yükselmesidir. Diyafragma yüksekliği ya da diyafragma sonu felci olan hastalarda nefes darlığı en önemli belirti olarak karşımıza çıkar. Diyafragma yüksekliği olan hastalarda, diyafragmanın hareketsizliği nedeniyle işlevi azalmış ya da kaybolmuştur. Dolayısı ile akciğer ve toraks duvarının ahenk bozukluğu nedeni ile teneffüste değerli değişiklikler olur ya da teneffüs bozulur. Parodoksal teneffüs dediğimiz durum oluşur yani her iki göğüs kafesi başka farklı hareket etmeye başlar. Bu da nefes darlığını arttıran faktörler ortasındadır.

Bazı hastalarda da hipoksemi denilen kanda oksijen azalması görülebilir. Hipoksemiyi düzeltmek için gelişen refleks hiperventilasyon yani kanın olağan gaz düzeyini korumak için gerekli olan olağan hava giriş- çıkışının olağan seviyenin üzerinde gerçekleşmesi durumunda ise solunumsal alkaloza neden olur. Olağan şahısların bilakis diyafragması yükselen hastalarda, yatar durumda abdominal yani karın organlarının göğüs kafesine hakikat yer değiştirmesi, akciğer hacimlerinde daha da azalmaya yol açacağından birtakım hastalarda ileri derecede solunumsal bozukluk görülebilir. Bilhassa sol diyafragma yüksekliği olan hastalarda karın ağrısı, şişkinlik, mide ekşimesi, kusma, geğirme, bulantı, kabızlık ve kilo kaybı üzere belirtiler gelişebilir. Bu şikayetler karakteristik olarak durum değişiklikleri ile şiddetlenir. Orta ve ileri seviyede diyafragma yüksekliği (evantrasyonu) olan hastaların muayenesinde, etkilenen tarafta göğüs kafesinin alt kısmında çöküklük oluşması, karında ise çökme tespit edilebilir. Eğilmekle yahut yatar konumda şiddetli ve ilerleyici nefes darlığı oluşması diyafragma yüksekliği için teşhis koyduran en kıymeti nedendir. Hastalar sonunda daima dik konumda çalışmak ve oturur durumda uyumak zorunda kalmaktadır. Abdulkarim beyefendi de bu türlü bir hastaydı. İleri derecede solumun zahmeti ile bize ulaştı.

Sırt üstü hiç yatamıyordu. Uzun müddet hareketsiz kaldığı için tüm beden kasları zayıflamıştı. Geldiğinde durumu ameliyata uygun değildi bu yüzden yaklaşık bir hafta medikal tedavi ve teneffüs fizyoterapisi uyguladık. Bu sayede ameliyata uygun hale getirdik. Minimal invaziv formülle diyafram plikasyonu tekniği planlamıştık fakat batın organları mide ve kalın bağırsaklar diyafragmaya ileri derecede yapışık olduğu için plikasyon yapılamadı. Diyafragmayı karın organlarından özgürleştirdik. Diyafragma rezeksiyonu yaptık ve diyafragma yerine yapay greft koyarak olağan konumuna getirdik.  Diyafragmanın olağan konumuna getirilmesi sonrası akciğerdeki baskı ortadan kalktı ve efor kapasitesi arttı.  Böylelikle nefes darlığı ortadan kalktı. Yemek yiyip rahatlıkla sırt üstü yatmaya başladı.” halinde konuştu.

Başa dön tuşu