Ameliyatsız varislerden kurtulmak mümkün mü? Gece kramplarına son!

Kalp damar hastalıklarının başında gelen rahatsızlıklardan biri de varis olarak karşımıza çıkıyor. Estetik bir sorun olmasının dışında uzun mühlet ayakta kalma durumlarında şiddetli ağrı, gece kramplarına neden olan varis probleminden kış gelmeden kurtulabilirsiniz. Her ne kadar varisten kesim tahlil olan ameliyat tedavisi karşımıza çıksa da ameliyat olmadan da varis rahatsızlığından kurtulabilirsiniz. Nasıl mı? Memorial Hizmet Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kısım Lideri Prof. Dr. Harun Arbatlı, varis ve tedavi sistemleri hakkında bilgi verdi.

Gün içinde uzun müddet ayakta kalan bayanlarda erkeklere nazaran daha sık görülen varis, hastalar tarafından ekseriyetle estetik bir sorun olarak algılanıyor. Ancak çok yaygın olan damar hastalıkları ortasında birinci sıralarda yer alan varis; şiddetli ağrılar, kaşıntı ve gece kramplarına yol açarak ömür konforunu olumsuz etkiliyor. En uygun tedavi devirleri sonbahar ve kış ayları olan varislerinizden ameliyat gerekli değilse radyofrekans, lazer ve doku yapıştırıcı üzere kateter bazlı yollarla çarçabuk kurtulmak mümkün olabiliyor. 

Varisi Estetik Bir Sorun Olarak Görmeyin!

Kadınlarda erkeklere nazaran daha sık görülen varis, halk ortasında öğretmen hastalığı olarak bilinmektedir. Varis, kanı kalbe taşıyan toplardamarlarda kan akışının tek istikametli olmasını sağlayan kapakçıklarda meydana gelen tahripler ile başlamaktadır. Tahrip olan toplardamarda yer çekiminin de tesiriyle biriken kan, yıllar içindeki basınç artışıyla şişkinlik ve genişlemelere neden olmaktadır. Bacaktaki kılcal damarlar ise kıvrımlı bir hal alarak örümcek ağı üzere bariz hale gelmektedir. Başta bayanlar olmak üzere tüm hastalar varisi bacaklarındaki imaj bozuklukları nedeniyle ekseriyetle estetik bir sorun olarak görmektedirler. Fakat bacaklardaki ağrı, şişme, ciltte kaşıntı, ödem, gece krampları üzere birçok şikayete yol açan varisler kişinin estetik telaşları ile birlikte ömür konforunu olumsuz tarafta etkileyebilmektedir.

Tedavi edilmeyen tedbir alınmayan varisler vakitle kapanmayan yaralara, varis ülserlerine, varisli toplardamarlar içerisinde kan akımının yavaşlaması sonucu pıhtı oluşumuna neden olmaktadır. Toplardamarlardan koparak kalbe ve buradan da akciğerlere ulaşabilen pıhtılar “akciğer embolisi” ismi verilen ve ömrü tehdit eden teneffüs ve dolanım sorunlarına neden olmaktadır.

Varisten Kurtulmak İçin Ameliyat Olmanıza Gerek Yok!

Tıp alanındaki son gelişmeler her hastalıkta olduğu üzere varisin de açık ameliyatlar yerine lokal anestezi altında kesi olmadan radyofrekans, lazer, clarivein ve doku yapıştırıcı üzere kateter bazlı usullerle tedavi edilmesini sağlamaktadır.Ek sıhhat sorunları olmayan hastalara uygulanan bu süreçler sayesinde, açık ameliyat sonrası görülme ihtimali olan kanama, enfeksiyon ve hareketsizlikle oluşabilecek sorunlar bariz bir biçimde ortadan kalkmaktadır.

Tedavi Sonrası Güzelleşme Nasıl Olur?

Hastanın damar işlevleri düzeltilerek ağrı, şişlik üzere şikayetler ortadan kalktıktan sonra tedavinin ikinci kademesinde gözle görülen damarlara microfoam sclerotherapy metodu ile poliklinik kaidelerde müdahale edilmektedir. Polidokanol hususu köpük haline getirildikten sonra damar içine verilerek damarın yok olması sağlanmaktadır. Skleroterapide kıymetli olan nokta damar anatomisinin yeterli anlaşılması ve uygulama bölgelerinin buna nazaran planlanmasıdır. Damar tıkanıklıkları, birtakım kronik hastalıklar, kanser tedavisi görenler ve gebe bayanların dışında her hastaya uygulanan skleroterapi formülünde muvaffakiyet oranı hayli yüksektir.

İşlem yapılan bacak bandajla sarılacağı için rahat bir ayakkabı ve eşofman üzere bir kıyafet giyilmesi gerekmektedir. Herhangi bir anestezi süreci uygulanmayan ve 10-30 dakika ortasında süren uygulama sırasında bazen hafif bir ağrı, sonrasında ise nadiren alerjik tepkiler, baş dönmesi, bulantı üzere süreksiz şikayetler görülebilmektedir. Tedavi aktifliğini artırmak için bacak sarıldıktan sonra 30 dakika yürüyüş önerilir, 12-24 saat sonra bandaj büsbütün çıkarılmaktadır. Şikayetinden ağrısız ve acısız bir formda kurtulan hasta tedaviden çabucak sonra taburcu olarak toplumsal ömrüne kaldığı yerden konforlu bir biçimde devam edebilmektedir.

Varis Tedavisi Hangi Mevsimlerde Olmalı?

Varis tedavisi için uygulanan tüm süreçler sonrasında belirli bir müddet bandaj ve varis çorapları kullanmak gerekebilir. Bu nedenlerle hastaların gündelik yaşantısında rastgele bir kesinti ve zorluk yaşamaması için varis tedavisini çoklukla sonbahar ve kış aylarında yaptırması tavsiye edilmektedir.

Egzersiz Yapmayı Alışkanlık Haline Getirin!

Uzun müddet ayakta durmanın yanı sıra hareketsiz ömür ve fazla kilolar da varise neden olmaktadır. Yaşam şeklinizde yaptığınız birkaç değişiklik ile varisten korunmanız mümkün olabilmektedir:

  • Gün içinde ayakta uzun mühlet hareketsiz durmayın.
  • Fazla kilolarınızı vererek ülkü kilolarınıza kavuşun.
  • Sağlıklı ve nizamlı beslenerek bol su tüketin.
  • Egzersizlerinizi aksatmayın.
  • Topuklu ayakkabı yerine spor ya da sandaletleri tercih edin.
  • Varisinizi estetik bir sorun olarak görmeyin vaktinde tedavi ettirin.
Başa dön tuşu