Bal neye iyi gelir eklem ve kemiklerdeki kireçlenmenin önüne geçiyor!

Bal, yararları saymakla bitmeyen her kaygıya deva bir yiyecek. Kahvaltılarımızın vazgeçilmezi olan bu besin yüzyıllardır hastalıkların tedavisinde doğal ilaç olarak insanlık tarafından kullanıldı. Bal, birçok insanın sorunu olan kemik ve eklem kireçlenmesini ve onun getirdiği ağrıları gideriyor. İşte şifa kaynağı balın daha evvel hiç duymadığınız faydaları!

Kanserle savaşmada yardımcı olabilir

Fareler üzerinde yapılan bilimsel çalışmalar, kimi bal çeşitlerinin kanser hücresi büyümesini engelleyebileceğini ortaya çıkarmıştır. Fakat şimdiye kadar yapılan çalışmalar yalnızca fareler üzerindedir, bu yüzden insanlara yararı hakkında kesin bir sonuç yoktur.

Antioksidan deposu

Bal; Özgür radikallerin bedenden atılmasında çok tesirli olan nutrasötikler içerir. Sonuç olarak, bedenimizin bağışıklığını, kanser yahut kalp hastalıkları üzere potansiyel olarak ölümcül olanlara karşı güzelleştirir.

Kemiklerdeki kireçlenmeyi önler

Bal üzerine yapılan araştırmalar gösteriyor ki suyun içerisine bir ölçü bal eklediğinizde eklem ve kemiklerdeki kireçlenme ya da iltihaplanma üzere problemlerin önüne geçiyor. Bal bunların yanı sıra yaşanan ağrıları da azaltan bir besindir.

Yanıkları, yaraları ve öteki cilt hastalıklarını iyileştirir

Bal, antioksidanlar bakımından güçlü olmasının yanı sıra, nemli bir ortam sağlayarak ve etkilenen bölgeye besin akışını artırarak yara ve yanıkların güzelleşmesini hızlandıran antibakteriyel ve antiseptik özelliklere de sahiptir. Bal, her ikisi de cilt enfeksiyonlarına neden olabilen E. coli ve metisiline dirençli Staphylococcus aureus (MRSA) üzere patojenlerin öldürülmesinde tesirlidir.

Daha uygun bir uykunun anahtarı

2012 yılında balın gece öksürüğü ve uyku kalitesi üzerine tesirini bulmak için 1-5 yaş ortası 300 çocuk üzerinde bir araştırma yapılmıştır. Sonuçlar, balın çocukluk çağı üst teneffüs yolu enfeksiyonları ile bağlantılı öksürük ve uyku zorluğu için tercih edilen bir tedavi olabileceğini göstermiştir.

Enerjiyi artırır

Bir çorba kaşı bal yaklaşık 64 kalori içerir. Bu nedenle, birçok insan tarafından bir güç kaynağı olarak kullanılıyor. Öte yandan, bir çorba kaşığı şeker yaklaşık 15 kaloridir. Ayrıyeten, içindeki karbonhidratlar basitçe glikoza dönüştürülebilir, zira bedenin bu saf ve doğal maddeyi sindirmesi çok daha kolaydır.

Ülser ve öbür gastrointestinal rahatsızlıkları giderir

Son araştırmalar bal tedavisinin ülser ve bakteriyel gastroenterit üzere sıkıntılara yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Başa dön tuşu