Bebek göz muayenesi ne zaman yapılır erken teşhis körlüğü engelliyor!

Annelliği ve babalığı yeni tadan ebeveynlerin bebeklerinin sıhhati ve yetişkinli periyodunu etkileyen göz sıhhatini ihmal etmeyin! Bebeklerin göz muayenesi ilerki yaşta oluaşabilecek rastgele bir göz hastalığını engellemek ve tedbirini almak için hayli değerlidir. Bir çok ebeveynin merak ettiği bebeklerin göz muayenesi ne vakit yapılır, bebekleri göz hekimine ne zama götürmeliyiz? sorusuna, Göz Hastalıkları ve Göz Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Levent Alimgil, bebeklik periyodunda takibi yapılmayan göz hastalıklarının ileriki yaşlarda ortaya çıkarttığı göz hastalıklarına dikkat çekerek ebeveynler için değerli ikazlarda bulundu.

Bebeklikte Göz Muayenesi Körlük Riskini Önlüyor!

Görme duyusu anne karnında gelişimini tamamlayan bir yeti değil! Tersine doğduğumuz andan itibaren süratle gelişen bir süreç. En süratli ve en kıymetli gelişimini ise birinci üç yaş içinde gerçekleştiriyor. Ebeveynlerin çocuklarının şikâyeti üzerine ekseriyetle okula başlama yaşlarında tespit ettiği göz problemlerinin neredeyse tamamı da birinci üç yaş periyodunda oluşuyor. Bu nedenle hayatın birinci üç yılında göz sıkıntılarına yapılan müdahale çocuğun yetişkinlik devrindeki yaşayacağı göz hastalıklarının da önüne geçiyor.

Bebeğin birinci göz muayenesinin dokuz ila 12 ay ortasında yapılması durumunda pek çok göz sıhhati sıkıntısının tahlile kavuşacağını anlatan Alimgil, erken müdahale ile körlüğün önlenebileceği görüşünde.

Çocukların görme gelişimini bozan üç temel etken vardır. Doğduğunda çabucak hemen her çocuk hipermetroptur. Hipermetropi göz küresinin şimdi tam erişkin boyutuna ulaşmamış olmasına bağlıdır. Şayet 4 derecenin üzerinde ise göz tembelliği ve şaşılık riski olacağından tedbir alınması gerekir. İki göz ortasında göz derece farkı olması yani anizometropi ise bir öbür sıkıntıdır.

Yapılan muayenede gözlerin saptanan dereceleri ortasında iki ve üzerinde fark var ise kesinlikle tedbir alınmalıdır. Bir başka faktör de şaşılıktır. Yeni doğan bebeklerde beynin göz hareketlerini denetim düzeneği tam olarak gelişmemiş olabilir ve kısa müddetli göz kaymaları gözlenebilir. Bu durumda paniğe kapılmamak gerekir. Fakat daima bir kayma fark edilir ise çabucak bir göz tabibine başvurulması kıymetlidir.

Bebeğinizin Gözleri İriyse Dikkat!

Doğuştan katarakt ve göz tansiyonunun ileri yaşlarda körlüğe kadar uzanacak değerli sıkıntılara yol açan ve sık rastlanan rahatsızlıklardan olduğunu anlatan Alimgil, “Bazen annenin hamilelik sırasında geçirdiği hastalıklara, aldığı ilaçlara bağlı olarak bebeklerde katarakt olabilir. Görme gelişimini olumsuz etkileyebilecek seviyede olanların en kısa müddette ameliyat edilmeleri gerekir. Vakit geçirilir ise ileride düzeltilmesi mümkün olmayacak göz tembellikleri kaçınılmazdır.

İri gözlü bebeklerde göz tansiyonu olabilir. Bebeklerde göz tansiyonu, gelişime bağlı anomalilerden kaynaklanır. Gözün içinde dokuları besleyen bir sıvı üretilir. Bu sıvının fazlası göz kanalları ile atılır. Şayet bu kanallar doğuştan tıkalı ise sıvı birikimi nedeniyle göz içinde basınç oluşur. Bebeklerde göz cidarı ince olduğu için göz olduğundan daha iri görünür. Bu nedenle çok iri gözlü çocukların erken devirde kesinlikle denetimlerinin yapılması gerekir.

Prematüre Bebeklere Dikkat Edilmeli!

Prematüre bebeklerde de göz denetimlerinin çok sıkı takip edilmesi gerektiğini anlatan Alimgil, Prematüre Retinopatisi hastalığına da dikkat çekiyor. Prematüre Retinopatisi erken doğum sebebi ile doğum tartıları 1500 gr altında olan ve kuvözde oksijen tedavisi alan bebeklerde karşılaşılan bir hastalıktır. Doğumun çabucak ertesinde beş ila altı günde bir gözdibi muayeneleri yapılarak retina damar yapısının gelişim süreci izlenmelidir. Bu bebeklerde gerekli tedbirler alınmaz ise retinada kalıcı ve tedavisi mümkün olmayan hasarlar ortaya çıkabilir.

Gelişen teknoloji sayesinde bebeklerde göz muayenesinin gitgide daha da pratik bir hale gelmektedir. Gelişen teknoloji ile bebeklerin göz denetimleri artık kolay kolay yapılabiliyor. Yeni teknolojilerle bebeğin gözlerini damlalı muayene ediyor ve çıkan sonuçlara nazaran muhtaçlık var ise tedbir alabiliyoruz. Bu protokolü uygulayarak bebeklik kaynaklı ileride görme kusuruna neden olacak meseleleri tespit ediyor ve tedavisini erken periyotta yapabiliyoruz.

Başa dön tuşu