Siyatik ağrı neden olur? Diğer ağrılarla karıştırmayın!

Siyatik ağrı denilen bedenin en kalın ve uzun hududunun sıkışması halinde dayanılmaz ağrıların ortaya çıkmasıdır. Olağan ağrı kesicilerin yarar etmediği siyatik ağrıların doğal tedavi sistemi yahut kimlerde görüldüğünü merak edenler için Girişimsel Fizik Tedavi Uzmanı Aşkın Nasırcılar, değerli ayrıntıları paylaştı. Siyatik sonun sıkışması durumunda bel kısmından başlayan ve ayaklara kadar devam eden bu ağrıların belirtilerini elmaelma.com’da bulabilirsiniz.

Siyatik Ağrıyı Öteki Ağrılarla Karıştırmayın!

Girişimsel Fizik Tedavi Uzmanı Aşkın Nasırcılar, yaşayanlar tarafından dirençli ve amansız olarak tanımlanan siyatik ağrısının ekseriyetle;

-Bacak gerisinde ağırlaşan, üst kalçadan ayağa gerçek yayılan
-Diz dış yanından ayak bileğine yanlışsız yayılan
-Kalça ardında ve ortada ağırlaşan, halde görüldüğünü belirtti.
-Siyatik ağrısını şiddetlendirebilen hareketler;
-Omurgayı sıkıştıran yahut kısaltan hareketler
-Uzun müddet kambur konumda oturmak
-Uzun müddet oturmak
-Uzun müddetli yahut bedeni zorlayacak biçimde eğilmek, formunda sıralanabilir.

Siyatik Ağrı Kimlerde Olur? 

Aşkın Nasırcılar, siyatik ağrısının tüm bel ağrılarının yaklaşık %5 ila %10'unu oluşturduğunu belirterek “Bu yüzdeler, ferdî ve mesleksel etmenlere bağlı olarak her bireye nazaran değişir. Kelam konusu etmenleri şu halde sıralayabiliriz:
-Yaşlanma
-Ortalamanın Üzerinde Uzunluk Uzunluğu
-Stres
-Obezite yahut fazla kilo
-Uzun Müddet Oturma
-Sigara Kullanma
-Uzun Mühlet Titreşim-Sallanma Hareketine Maruz Kalınan İş yahut Etkinlikler (örneğin, kamyon sürücüleri) Üstteki etmenler, siyatik ağrısına neden olan ve güzelleşmeyi zorlaştıran etmenler ortasındadır.” diye belirtti.

Siyatik Ağrıların Tedavisi Var Mı?

Girişimsel Fizik Tedavi Uzmanı Aşkın Nasırcılar, kişiyi güçten düşürecek kadar önemli ağrılara sebep olan siyatik ağrısının yeni tedavi sistemleri ile denetim edilebildiğini belirtti. Nasırcılar, “Günümüzde, inançlı, tesirli, minimal girişimsel ve önemli kronik siyatik ağrısı olaylarını cerrahi yahut hastane yatışı olmaksızın düzgünleştiren ileri rejeneratif tıp teknikleri bulunmaktadır.” diye konuştu.

Bu Ağrıların İlaçsız Doğal Tedavi Metotları Var Mı?

Siyatik ağrısının genelde tekrarlar nitelikte olduğunu belirten Girişimsel Fizik Tedavi Uzmanı Nasırcılar, “Çoğu hasta güçlü (ve çoklukla bağımlılık yapan) ağrı kesici ilaçlara yönelir. Bir kısım hastanın da opere olması gerekebilir. Bununla birlikte, birçok bilimsel çalışma, siyatik ağrısının giderilmesinde tesirli olan inançlı tedavilerin olduğunu göstermektedir.” diye konuştu. Bu yollar:

-Karyopraktik-Manuel Tedavi
-Akupunktur ve Masaj Tedavisi
-Yoga ve Esneme
-Egzersiz
-Isı Bantları
-Enflamasyonun Giderilmesi
-SVF ve PRP enjeksiyonları, halinde sıralanabilir.

Yukarıdaki terapi tekniklerinin hepsi uzun bir müddettir siyatik ağrısı için inançlı, tesirli, alternatif tedaviler olarak belirlenmiştir. Kayropraktik, akupunktur, yoga, masaj ve enjeksiyon yoluyla yapılan girişimsel tedavilerle ilgili olumsuz rastgele bir yan tesir bulunmadığını belirten Nasırcılar “Bu sistemlerin aşağıda sıralanan etmenler de dahil olmak üzere sıhhat için hayli yararı vardır:

-Düşük gerilim seviyesi
-Hareket aralığında gelişme
-Tekrarlayan yaralanmalara yahut yeni yaralanmalara karşı savunma oluşturma
-Bağışıklık sistemini güçlendirme” biçiminde konuştu.

Siyatik tedavisinde rejeneratif tıbbın büyük avantajlar sağladığını belirten Aşkın Nasırcılar, “Rejeneratif tedaviler, daha süratli güzelleşme ve rehabilitasyon için daha az vakit harcanmasını sağlar.” diye konuştu.

Başa dön tuşu