Boyun fıtığı nedir boyun sırt ve kol ağrısı belirtilerini gösteriyor!

Hareketsizlik, yaşlılık, geçirilen travma ve zorlanmalar nedeniyle oluşan boyun fıtığı birçok insanın hayat kalitesini düşüren bir rahatsızlık. Boyun fıtığı, boyun ağrısının yanı sıra uzunluğundan kola vuran ağrı, sırt ve omuzlarda da ağrıya yol açabiliyor. Tedavisi mümkün olan boyun fıtığı, fizik tedavi ve egzersizlerle ameliyatsız güzelleştiriliyor. İşte boyun fıtığı hakkında merak ettiğiniz tüm bilgiler…

Boyun fıtığı neden olur?

Travmalar, zorlanmalar, uzun mühlet hareketsizlik ve diskin yaşlılığa bağlı su kaybetmesi sonucu disklerde aşınma ve işlev kaybı meydana gelir. Diskin dış katmanı aşınarak yahut yırtılarak içindeki jelatinöz sıvı, omur ve hudut aralıklarına sızar. Bu klinik tabloya boyun fıtığı (disk hernisi) denir. Disk olağan özelliğini vakitle kaybeder ve kireçlenir. Etrafındaki hudutlara baskı yapar. Bunun sonunda boyun fıtığına mahsus belirtiler ortaya çıkar. 

Başlıca boyun fıtığı nedenleri boynu uzun müddet hareketsiz tutarak bir noktaya bakmak, bilgisayar ve tv karşısında uzun müddet oturmak, idman yapmamak ve  soğuk klimaların olduğu ortamda bulunmak olarak sayılabilir. Boyun fıtığında ailesel faktörler de kıymetlidir. Kişinin ailesinde boyun fıtığı varsa kendisinde de ortaya çıkma bahtı artmaktadır. Uzunluğuna alınan darbeler ve geçirilmiş kazalar da boyun fıtığına yol açabilir. 

Boyun fıtığının belirtileri

– Boyun,sırt,kol ve omuzlarda ağrı
– Kollarda uyuşma ve his kusuru
– Kollarda karıncalanma
– Kollarda güç kaybı
– Reflekslerde azalma
– Kollarda incelme

Boyun fıtığı tedavisi

Tedavide öncelikle hastaya hakikat duruş ve oturma konumu öğretilir. Ağır yük  taşımaktan kaçınmak gereklidir. Hastalar tedavi müddetince lokal ısı tedavisinden büyük yarar görürler. İlaç tedavisi olarak ağrı kesiciler ve kas gevşeticiler kullanılır.  Seanslar halinde fizik tedavi uygulanır. Akut devirde birinci üç gün, boyunluk kullanımı hastayı rahatlatabilir. Daha uzun müddet boyunluk kullanımı boyun kaslarını zayıflatacağından tavsiye edilmez. Tecrübeli fizik tedavi uzmanları ile uzunluğunda itme, çekme ve germe idmanları yapılabilir. Boyun omuru etrafındaki kasları güçlendirmek için boyun fıtığı antrenmanları önerilir. 

Boyun fıtıklarının büyük çoğunluğu ameliyatsız güzelleşir. Hastanın kol ve ellerinde ilerleyici güç kaybı varsa ve hasta öteki tedavilere karşılık vermiyorsa cerrahi düşünülebilir. Boyun fıtığı ameliyatı, beyin cerrahları tarafından yapılan bir ameliyattır. 

Başa dön tuşu