Boyun tutulması neden olur yüzüstü yatmayın!

Uzun saatler masa başı işte çalışmak, klima önünde durmak, yanlış konumda uyku, boyun bölgesine uygulanan baskı ve zorlama üzere nedenlerle meydana gelen boyun tutulması neden olur haberimizde sizler için derledik. İşte boyun tutulmasının nedenleri ve tedavisi!

BOYUN TUTULMASI BELİRTİLERİ

Boynunuzun tutulduğunu bilhassa sabah uykudan uyandığınızda hissedersiniz. Başınızı sağa, sola çeviremezsiniz, uzunluğunda ağrı ve hassasiyet oluşur. Günlük yaşantınızı çok fazla tesirler; otomobil kullanmakta zahmet çekersiniz, yemek yaparken veya yerken zorlanırsınız ve ömür kaliteniz düşer.

BOYUN TUTULMASININ NEDENLERİ

Uzun müddetli hareketsizlik

Uzun periyodik olarak bir yerde sabit durmak ve ardından ani hareketler yapmak boyun tutulmasının esas nedenleri ortasında gösteriliyor. Örneğin uzun vadeli olarak telefonuna ya da bilgisayar ekranına bakmış biri ani bir refleks ile başını sağa ya da sola çevirdiği takdirde kelam konusu rahatsızlık görülebilir.

Üşütme

Soğuk kış ayları ve yağışlı kış mevsiminde boyun tutulması hadiseleri üç kat daha fazla görünüyor. Bedenin direncini kıran soğuk havalar kireçlenmeye emsal tesirlere sebep olabilir.

Uykuda ani hareketler

Özellikle yüz üstü ve dağınık yatan bireyler sabah uyandıklarında boyunları tutulmuş olarak kalkabilir. Uyku esnasında istemsiz bir halde aksi bir hareket yapan şahıslarda görülme riski çok fazladır.

Stres ve kaygı

Stres, insanların sözün tam manasıyla kaskatı hissetmelerine neden olur. Kaskatı kesilen vücut boyun ve bel tutulması üzere tesirlere çok daha açık olur. Bunun önüne geçmek için gerilim ve korku faktörlerinden uzak yaşamaya ihtimam gösterilmelidir.

Uzun periyodik telefon konuşmaları

Uzmanların da önerdiği üzere cep telefonu ile uzun periyodik konuşan bireyler kulaklık kullanmalıdır. Bilhassa yarım saati aşan müddetlerde sabit bir oturma konumuyla telefonla konuşanların boyunları sık sık tutulur.

Başa dön tuşu