Coronovirüs enfeksiyonunda ilk belirti koku ve tat kaybı olabilir!

Koronavirüs enfeksiyonu yaşlılarda ve gençlerde farklı belirtiler gösterebiliyor.Sık görülen belirtileri ortasında; öksürük, ateş, boğaz ağrısı, kuru öksürük,halsizlik ve yorgunluk var.Ama sıklıkla orta yaş kümesinde ve gençlerde apansız ortaya çıkan koku ve tat kaybı da asemptomatik olarak koronavirüs enfeksiyonu geçiren şahıslardaki semptomlardandır ve coronavirus ile ilişkili olabilir. Üst teneffüs yolundan alınan virüsler burun ve boğaz mukozasında kolonize olarak çoğalıp beden tarafından yok edilebilir yahut buradan teneffüs yoluyla akciğerlere inerek burada zatürree üzere enfeksiyon da oluşturabilir. 

Koku ve tat kaybı en sık sebebidir 

Doç.Dr.Yavuz Selim Yıldırım, ”Virüslere bağlı üst teneffüs yolu enfeksiyonları koku ve tat kaybının en sık sebebidir.Güncel durumu değerlendirdiğimizde gençlerde ve orta yaştaki kişilerde Asemptomatik geçirilen Koronavirüs enfeksiyonu esnasında ansızın ortaya çıkan  koku ve tat kaybı görülebilir. Bunu anlatmadaki en kıymetli gayemiz bu şahısların kendilerini karantinaya almaları gerekir, Zira bunlar farkında olmadan bulaştırıcılık oluşturur ve virüsü taşıyabilir.Bu enfeksiyonu konutlarında ailelerine yaşlılara bulaştırarak yaşlılarda daha ağır enfeksiyonlar meydana gelebilir. 

Yine gençlerde bu Koronavirüsü enfeksiyonu hafif boğaz ağrısı bulantı ve ishal şeklinde de geçirilebilir.Hafif başağırısı, burun akıntısı, boğaz ağrısı, halsizlik belirtileri bunlara bazen koku tat kaybı, bazen ishal ve bazen kuru öksürük ve ateş eklenmesi şu an tüm dünyada yaygın olarak görülen koronavirüs ile ilişkilendirilebilir.  

Başa dön tuşu