Damak yarasına ne iyi gelir ağzınızda bir parça buz gezdirin!

Genellikle enfeksiyon hastalıkları sebebiyle damakta çıkan yaralar hayat kalitesini olumsuz etkiliyor. Birçok insan damak yarasına uygun gelen prosedürleri merak ediyor. Doğal metotlarla giderilebilen bir sorun olan damak yarası, bir buz kesiminin yarada gezdirilmesiyle çarçabuk çözülebilir. İşte damak yarasının nedenleri ve tedavisi…

Damak yarası neden olur?

Damakta meydana gelen yaralar ağzın rastgele bir yerinde (dudak, diş etleri ve damak) görünebilen küçük ülserlerdir. Bu küçük şişkinlikler çoklukla yüksek ateş, mide sorunları yahut ağız enfeksiyonlarının sonucudur, lakin diş prosedüründen sonra da ortaya çıkabilir.

Damakta meydana gelen yaraların konutta bitkisel olarak tedavi edilmesi mümkündür. Fakat ağızda meydana gelen yaralar birtakım durumlarda önemli sıhhat problemlerine da işaret ediyor olabilir. Bu sebepten ötürü damak yarasına meskende tedavi yolu belirlemeden evvel bir uzmana danışılmasında yarar var.

Buz yöntemi

Ağzınızda bir kesim buz gezdirerek damakta meydana gelen yaraları süratli bir formda geçirebilirsiniz.

Aloe vera

Aloe vera elbet, kemik yaralarınızın medikal tedavisi için en yeterli bilinen ve önerilen doğal ilaçlardan biridir. Bu bitki, ortaya çıkan genlerden kurtulabilmenizi sağlayacak birçok değerli yarar sunar, bu durumda damakta ağrılı bir yaranız varsa aloe verayı kullanabilirsiniz.

Nasıl yapılır?

Bu mesken ilaçlarını hazırlamak için aloe vera yaprakları ve ılık su kullanmalısınız. Aloe vera kristallerini bitkinin yapraklarından ayırın. Bu jeli sıcak su ile karıştırın. Her gün bu karışıma gargara yolu uygulayın. Aloe vera’nın gücü sayesinde, ağızda bulunan yaralarla süratli bir formda bitirebilirsiniz.

Tuzlu su yöntemi

Suyu sağlıklı bir tuz ile karıştırın ve ağzınızı bu karışımla çalkalayın. Lakin şayet dayanabileceğinizi düşünüyorsanız damakta bulunan yaraya direk tuzla baskı uygulayabilirsiniz.

Sirke

Sirke damak yaralarına karşı kullanılabilecek tesirli bir alternatiftir. Sirke bir ölçü su ile karıştırılarak damak için gargara suyu olarak kullanılabilir. Sirkenin haricinde kuru üzüm, anason ve bal karıştırılarak yaralara uygulanabilir.

Başa dön tuşu