Diş beyazlatma işleminin kalıcılığı ne kadar sürer? Kahve ve çay büyük etken!

Bembeyaz dişlerle gülümsemek hepimizin hayali! Lakin günlük hayatta tükettimiz kahve çay üzere içecekler diş renginin sararmasına neden olabiliyor. Her ne kadar dişlerinizi tertipli olarak fırçalıyor olsanız bile sararmasını engelleyemezsiniz. Bu noktada merak konusu olan diş beyazlatma süreci evreleri ve kalıcılığı hakkında merak edilenler hakkında İstanbul Okan Üniversitesi Diş Hastanesi Restoratif Diş Tedavisi Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Hakan Yasin Gönder, diş beyazlatma hakkında merak edilenleri anlattı.

Bembeyaz bir gülümseme herkesin hayali! Kiminin; ya kendi diş rengi sarıdır ya da gün içerisinde sık tükettiği alışkanlıkları yüzünden, dişleri beyaz durmuyordur. Dişler nizamlı olarak fırçalansa da, birden fazla vakit diş sararmaları önlenemez. Özgüvenimizi derinden etkileyen bu durum karşısında ne yapmak gerekir?

Bazı dişlerde doğumsal ya da sonradan kullanılan antibiyotikler üzere nedenlerle dişlerde meydana gelen içsel renklemeler olmakla birlikte, günlük olarak tüketilen yiyecek ve içecekler (çay, kahve, meyve suyu, şarap) üzere yahut sigara kullanımı sonucu dişlerin dışsal renklenmesine neden olan etkenlerde dişlerimizin doğal beyazlığını gölgelemektedir.

İdeal Diş Beyazlığı Nasıl Olmalı?

İdeal diş beyazlığına sahip olmak aslında güç değildir. Dişlerde meydana gelen renklenmeleri diş beyazlatma (bleaching) süreci ile giderilebilir ve daha beyaz dişlere sahip olabilirsiniz. Diş beyazlatma süreci diş taşı paklığı süreci sonrası yapılan polisaj sürecinden epeyce farklıdır. Diş beyazlatma sürecinde dişin kendi renk tonu 2-3 ton kadar açılabilmektedir. Diş beyazlatma süreci tabip tarafından ofis ortamında uygulanan ofis tipi beyazlatma (ofis bleaching) ve hastadan alınan ölçülerle hastanın kendisine verilen şeffaf bir plak sayesinde daha düşük oranlı beyazlatma casusları içeren jellerle hastanın kendisinin meskende uygulayacağı konut tipi beyazlatma (home bleaching) olarak uygulanabilir.

Ayrıca tabip denetiminde olmayan ve hastaların eczanelerden temin edebildiği over the counter olarak nitelendirdiğimiz; beyazlatıcı diş macunu, ağız gargarası üzere eserler bulunmaktadır. Lakin bu eserlerin tesiri, tabip denetiminde olan beyazlatma sürecine göre çok düşüktür, tabip denetiminde yapılan beyazlatma sonrası tabip tavsiyesi ile kullanmak daha hakikat bir seçim olacaktır.

Diş Beyazlatma Süreci Nasıl Yapılır Çeşitleri Neler?

* Ofis Tipi Beyazlatma (Ofis Bleaching)
Ofis tipi beyazlatma tüm beyazlatma sistemleri içerisinde en tesirli prosedürdür. Muayenede gerçekleştirilen beyazlatma sürecinde kullanılan beyazlatıcı casusların peroksit oranları daha yüksek olduğundan beyazlatma daha süratli olur ve kalıcılığı daha uzundur. Diş beyazlatma süreci uygulanmadan evvel; daha tesirli bir sonuç almak için, hastaya beyazlatma öncesi diş taşı paklığı yapılması gerekmektedir. Seanslar öncesi ve sonrası hastadan fotoğraf alınarak, renk tespiti yapılmaktadır. Uygulanacak seans sayısı çoklukla 2 yahut 3 olup dişte ki renklenmeye nazaran değişmektedir.

Süreç öncesi diş etlerinin üzeri ziyan görmesini istemediğimiz için gözetici bir bariyer ile kapatılır ve sonrasında beyazlatma jeli dişlere uygulanır. Yaklaşık olarak 15 dakikalık dönemlerle 2 yahut 3 periyod olarak dişlere beyazlatma jeli uygulanır. Seanslar ortasında hastanın renklendirici besinlerden (çay, kahve, şarap vb.) uzak durması ve sigara kullanımını en aza indirmesi istenmektedir. Beyazlatma seansları ortasında hassasiyetler görülebilmektedir ancak; kullanılacak olan hassasiyet giderici diş macunları ile bu hassasiyetler ortadan kalkmaktadır.

* Ev Tipi Beyazlatma (Home Bleaching)
Ev tipi olarak isimlendirdiğimiz beyazlatma sisteminde, yeniden renk saptanıp hastadan tedavi öncesi alınan ölçü sayesinde hastaya uygun şeffaf bir plak üretilir. Meskende tipi diş beyazlatma sürecinde daha düşük yüzdeli “Karbamid Peroksit” içeren beyazlatma casusları kullanılır. Hazırlanan şeffaf plak ve beyazlatıcı casus içeren tüpler hastaya verilerek dişlerine nasıl uygulayacağı doktor tarafından anlatılır. Hasta, ilacı diş doktorunun teklifleri doğrultusunda süreci günde 2 kereden 2 hafta yahut yalnızca geceleri uyurken 1-2 hafta uygular. Haftalık denetimlerle tedavinin nasıl gittiği izlenerek gereken değişiklikler yapılır. Hastaya hangi prosedürle beyazlatma uygulanacağına diş tabibi ve hasta birlikte karar vermelidir.

Diş Beyazlatma Süreci Sonrası Beyazlık Ne Kadar Başarılı Olur?

Yapılan araştırmalar bilhassa çay, kahve, sigara ve yaşa bağlı renklenmelerde hastalarda tatmin oranının epey yüksek olduğu gösterilmiştir. Lakin; ilaçlara yahut çok floride bağlı “florozis” olarak isimlendirilen renklenmelerde çok uygun sonuçlar elde edilememektedir.

Diş Beyazlığı Ne Kadar Sürer?

Kişiden bireye değişen faktörlere bağlı olarak değişmekle birlikte, dişlerdeki beyazlık 3 ay ile 3-4 yıl ortasında devam ediyor. Çay, kahve ve sigara kullanımı fazla olan bireylerde, kazanılmış olan beyazlığın ömrü daha kısa olmakla birlikte, öbür bireylerde beyazlığın ömrü çok daha uzun olabiliyor. Dişlerin tekrar eski renklerine dönmeden 6 ayda bir nizamlı denetimler sağlanarak gerektiği takdirde beyazlatma sürecinin 6 ayda yahut yılda bir tekrarlanması, beyazlığın daha uzun ömürlü olmasını sağlamakta ve ikinci beyazlatmanın mühletinin kısalması ve ekonomik açıdan da avantajlı olmaktadır.

Başa dön tuşu