Elektronik sigara doğurganlığa zarar veriyor uzmanlar uyarıyor!

Normal sigaraya karşı daha inançlı bir seçenek olarak görülen elektronik sigaranın doğurganlığa ziyan verdiğini biliyor muydunuz? Uzmanların bu husus hakkında çok önemli ihtarları var. Merak edilen husus hakkında tüm detayları Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen’den öğrendik. 

ELEKTRONİK SİGARA DOĞURGANLIĞI OLUMSUZ ETKİLİYOR 

Birçok genç ve gebe bayan elektronik sigaraları olağan sigaraya karşı daha inançlı bir seçenek olarak görüyor ve alternatif olarak kullanıyor. Fakat, elektronik sigara kullanımı doğurganlığı ve hamilelik sonuçlarını olumsuz etkileyebilir.

FARELER ÜZERİNDE YAPILAN DENEYLERLE TESPİT EDİLDİ 

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, elektronik sigaranın doğurganlık ve hamilelik sonuçları üzerinde yeni tespit edilen tesirleri hakkında şu bilgileri verdi:

“North Carolina Üniversitesi’nde yapılan son araştırmaya nazaran, gebelikten evvel elektronik sigara kullanımının döllenmiş bir embriyonun uterusa implantasyonunu kıymetli ölçüde geciktirdiği, böylelikle doğurganlığı geciktirdiği ve azalttığı fareler üzerinde yapılan deneylerle tespit edildi. Ayrıyeten hamilelik boyunca elektronik sigara kullanımının, dişi yavruların sıhhat ve metabolizmasını değiştirdiği de keşfedildi. Bu bulgular, hamilelik öncesi ve sırasında elektronik sigaraların klâsik sigaralara alternatif olarak daha inançlı olarak algılanması konusundaki görüşlerimizi değiştiriyor.”

Başa dön tuşu