Erken yaşlanmaya neden olan faktörler neler uzun süre oturmak etken!

Beslenme ve spor alışkanlıkları, insan münasebetleri yaşlanma üzerinde dolaylı olarak büyük bir tesire sahip. Sahip olduğumuz birçok alışkanlık süratli bir formda yaşlanmamıza neden oluyor. Günlük rutininizde yapacağınız değişikliklerle daha genç görünmek mümkün. Aşağıda sıraladığımız kusurlardan uzak durarak erken yaşlanmanın önüne geçebilirsiniz. İşte erken yaşlanmaya sebep olan 11 alışkanlık…

Aşırı kırmızı et tüketimi

Kırmızı etin yaşlanmadaki tesiri büsbütün yemeyi reddetmekle değil, daha çok tükettiğiniz ölçüyle ilgili. Yapılan bir araştırma, çok fazla kırmızı et ve çok az meyve-sebze yemenin daha yaşlı görünmeye yol açtığını kanıtladı. Zira bu cins bir beslenme kandaki serum fosfat düzeylerini artırıyor. Ayrıyeten kronik böbrek hastalığına da neden olabiliyor.

Günde 8 saatten fazla oturmak 

Gününün büyük bir kısmında oturup idman yapmayan beşerler biyolojik olarak olduklarından 8 yaş daha yaşlı görünür. 1500 bayan üzerinde araştırma yapan uzmanlar, bu durumun DNA’mıza bile işlediğini ortaya çıkardı. Buna nazaran uzun periyodik oturma, kromozomların uzunluğunu kısaltabilir. Kısalmış kromozomlar da kimi hastalıklara yol açabilir. Bu nedenle araştırmacılar günde en az 30 dakika antrenman yapılmasını ve her 30 dakikada bir oturmaya orta verilmesini öneriyor.

Sık diyet değiştirmek 

Sağlıklı ve formda kalmak için belli bir yeme rutine bağlı kalmalıyız. Diyetlerimizi çok sık değiştirdiğimizde, bedenimiz anında ahenk sağlayamadığı için onu gerilime sokarak kendimize ziyan verebiliriz. Ne yazık ki gerilim bizi daha süratli yaşlandırabilir. Ayrıyeten yeme sistemindeki kısa vadeli değişiklikler kas ve kemik kaybına yol açabilir. Sonuç olarak bu da erken yaşlanmaya sebep olur.

Hormon düzeylerini denetim ettirmemek 

Yaşla birlikte hormon düzeylerimiz değişir ve bir dengesizlik varsa tüm bedenimizi tesirler. Bu yalnızca ruh hali değişimlerine neden olmakla kalmaz, birebir vakitte cildiniz ve saçlarınız da değişip olağandan çok daha makus görünebilir. Kendinize bir yeterlilik yapın ve yılda bir sefer kan testi yaptırarak hormonlarınızı denetim ettirin.

Dostlara sahip olmamak 

Arkadaşlıklarınızı ve toplumsal hayatınızı ihmal etmek, sıhhat problemlerine ve daha süratli yaşlanmaya yol açabiliyor. Yalnızlık, vefat riskini de artıran bir faktördür. Hatta kendiniyalnız hissetmenin tesirleri sigara içmekle neredeyse eş kıymettir. Bu türlü bir tesir hiç arkadaşı olmayan, dışarı çıkmayan yahut ortalama bir şahıstan çok daha az arkadaşa sahip insanlarda daha fazla görülebilir.

Çok fazla şeker ve süt eseri tüketmek 

Bir modül meyve bir mühlet açıkta kaldıktan sonra biraz farklı görünmeye başlar. Esmerleşir zira şekeri proteinleri ile tepkiye girer ve tıpkı tepki, şeker kolajen ile tepkiye girmeye başladığında da bedenimizde olur. Cildimiz donuklaşır ve solgunlaşır. Süt eserlerinin iltihaplanmayı artırabileceği için sizi daha yaşlı gösterebileceğini söyleyen kimi araştırmacılar da var. Bu, erken yaşlanmanın ana nedeni olabilecek oksidatif gerilime yol açar .

Çok ağır küpeler takmak 

Ağır küpeler, kulakların hassas bölgelerine ziyan verir. Cildiniz olağandan daha fazla gerilir ve kremlerin bile gideremeyeceği halde elastikiyetini kaybeder. Bu durum, birinci bakışta kıymetsiz bir yaşlanma faktörü üzere görünebilir fakat kulaklarımız bedenimizin çok görünür bir modülüdür. Kulak göğsünüz sarkık ve yaşlı göründüğünde bu sizin de yaşınızdan büyük görünmenize yol açar.

Sık sık uçuş yapmak 

Uçak kabinlerindeki nem oranı ekseriyetle yüzde 20’den azdır. Bu yüzden uçuş sonrası sonra cildimizin kuruması şaşırtan değil! Bundan korunmak için yanınızda ufak uzunluk bir nemlendirici bulundurun ve daha fazla su için. Bu, bilhassa uzun uçuşlarda büyük ehemmiyet taşıyor. Ayrıyeten uçaklar akneye neden olabilecek bakterilerle de doludur. Çantanıza koyacağınız kimi antibakteriyel mendillerle uçuş sonrası yüzünüzü silmeyi unutmayın!

Çok fazla besin desteği almak 

Vitamin eksikliğinin sıhhatsiz bir cilt, saç ve tırnaklara sebep olacağını bilmeyen yoktur! Lakin bu destekleri daima olarak çok dozda aldığınızda, sıhhatiniz ve gençliğiniz için de bir tehdit oluşturabilir hatta toksik tesir bile yaratabilirsiniz. Bedeniniz “zehirlendiğinde” tüm sistemleri acı çeker, böylelikle daha makus görünür ve yaşlanırsınız.

Şişeden su içmek 

Şişeden su içmek üzere günlük alışkanlıkların dudaklarınızda çok derin kırışıklıklar oluşturabileceğini söylesek… Alışılmış ki bunun biyolojik yaşlanma ile ilgisi yok lakin ekstra kırışıklıklar sizi daha yaşlı gösterebilir.

Spordan sonra duş almamak 

Bu yalnızca hijyen ile ilgili bir durum değil. Terleme cildi tahriş ederek yaşlanmaya neden olabilir. Spor yaptıktan sonra konutta duş almak istiyorsanız en azından salondan çıkmadan evvel yüzünüzü yıkmayı ihmal etmeyin.

Daha genç görünmek için;

Araştırmacılar, rastgele bir kronik hastalığa yakalanmadan, hafıza sorunları ve “normal” karşılanan fizikî ıstıraplar yaşamadan yaşlanmanın sağlıklı bir yaşlanma olduğunu söylüyorlar. Şayet orta yaşlarınızda sistemli olarak fındık tüketirseniz ve spor yaparsanız bu ilerleyen vakitlerde size çok büyük bir katkı sunuyor. Yani fındık yiyen ve spor yapan beşerler daha genç görünüyor .

Başa dön tuşu