Evinizdeki en kirli yerler

Mutfak tezgahına dökülen yemek, duşta sabun köpüğü yahut kirli çamaşır yığını üzere bir konuttaki bariz kirli noktaları görmek kolaydır. Pekala ya bilhassa kirli görünmeyen lakin aslında ailenizin sıhhatini etkileyebilecek yerler hakkında bir fikriniz var mı? Gelin konutunuza oda oda bir göz atalım ve zımnî kir ve bakterilerden nasıl kurtulacağınıza biraz fikir verelim. 

Mutfak

Mutfak, birçok konutta en çok kullanılan yerdir. Birebir vakitte en çok kirlenen de… Bakterilerin çoğalmasını teşvik eden bütün elementler bulnur. Isı, nem, yiyecek vb. şeylere mikroplar yapışır. Buna çiğ et, yıkanmamış meyve ve sebzeler üzere tüm dış ögeleri da ekleyin. Mutfakta dikkat edilmesi gereken en önemli alanlar şunlardır:

– Lavabolar

– Tezgah

– Dolap Çekmeceleri

– Buzdolapları

– Küçük Mesken Aletleri ve Mutfak Aletleri

Banyo

Ne yazık ki, birtakım bakteriler her kullanımdan sonra banyoda kalır. Her cins bakterinin temizlendiğinden emin olmak için ışık düğmelerine, kapı kollarına ve musluk kollarına bilhassa dikkat edin. Kolay günlük paklık için birtakım tek kullanımlık dezenfekte edici mendilleri el altında bulundurun.  

– Banyo havluları ve paspasları en az haftada bir sıcak suda yıkanmalı ve büsbütün kurumasına müsaade verilmelidir. El havluları haftada birkaç kere değiştirilmelidir.

– Banyo lavaboları dezenfektan mendillerle günlük olarak silinmeli ve diş fırçası tutucuları ve bardaklar haftalık olarak temizlenmelidir.

– Küvet , duş kapıları ve klozetin açıkta kirli olan alanlarını temizlerken, tuvalet yakınındaki duvar üzere düz yüzeyleri dezenfektan eserlerle silmek için vakit ayırın. 

Salon ve oturma odaları

İster oturma odası, ister medya yahut oyun odası olsun, ailenin toplandığı her yerde kapalı kir ve bakteriler vardır. Birinin konutunuzdaki tüm uzaktan kumandalara, oyun kumandalarına, klavyelere , tabletlere, kulakiçi kulaklıklara, kulaklıklara ve cep telefonlarına kaç sefer dokunduğunu düşünün. Tüm bu tuş grupları ve hoparlörler, elektronik aygıtlarda kullanım için inançlı olan dezenfektan bir bezle günlük olarak silinmelidir. Bir kişinin soğuk algınlığı yahut virüsü varsa, her kullanımdan sonra temizlenmelidir. Ve lambaları, anahtar plakalarını ve kapı kollarını açmayı unutmayın. Bakteriler ve alerjenler için bir öteki üreme alanı da mobilyalardır. Kumaş hapşırıklara, yıkanmamış ellere, evcil hayvan tüylerine ve saçlarına , ayak ve ayakkabılardaki kire maruz kalır. Birçok bakteri tipi bu yüzeylerde birkaç gün yaşayabilir. En az haftada bir, döşemeli yüzeyler vakumlu süpürgeyle temizlenmelidir. Akabinde kokulu yahut kokusuz bir dezenfektan spreyle temizleyin. Şayet mümkünse, döşemeli yüzeyleri dezenfekte etmek için sık sık değiştirilebilen ve yıkanabilen çarşaflar yahut yıkanabilir örtülerle örtün. 

Yatak odası

Yatak odanızda yarattığınız o hoş, dinlendirici have mantar, bakteri ve binlerce akar ve böcek barındırabilir. Bu tehlikelerin birden fazla da aslında yatağınızda gizleniyor olabilir. Yataklar uyumak, seks yapmak, toplumsallaşmak, yemek yemek, çalışmak ve oradaki her şey için geçerlidir. Çarşaflar, battaniyeler, yorganlar ve yatak örtüleri sık yıkanmazsa, kir tutabilir ve şunlara neden olabilir:

– Cilt tahrişi, egzama ve sivilceler

– Atlet ayağı ve MRSA üzere mantar ve bakteriyel enfeksiyonlar

–  Alerjiler ve teneffüs sorunları

Tüm bunları önlemek için nevresimler en az haftada bir değiştirilmeli ve uygun biçimde yıkanmalıdır. Çalışmalar, bir hafta sonra yatak çarşaflarının banyo kapı kolundan daha fazla bakteri barındırdığını göstermiştir. 

Diğer yerler

Evinizde gözden kaçırdığınız lakin çabucak temizlenmesi gereken en kirli eşyalara bir göz atalım:

Anahtarlar, çantalar ve cüzdanlar

Her gün kullandığınız eşyalar, her gün maruz kaldığınız mikropları ve bakterileri de barındırır. Anahtarlıklarınızı, cüzdanlarınızı ve çantalarınızı temizlemek için vakit ayırın. Çantalar ekseriyetle en mikroplularıdır. Yere düşerler ve daha sonra konutunuzdaki tezgahlara ve masa üstüne düşerler. Kumaş ve deri çantaları yerden uzak tutun  ve iç kısım dahil sistemli olarak temizleyin!

Evcil hayvan oyuncakları ve mama kaseleri

Evcil hayvanınız hoş, pak mama ve su kaplarını hak eder. Ziyanlı bakteri üremesini önlemek için günlük olarak bulaşık makinesinde yahut elde sıcak sabunlu suyla yıkanmalı, güzelce durulanmalı ve havada kurutulmalıdır. Evcil hayvan oyuncakları koliform bakteri, maya ve küf barındırabilir. Sert oyuncaklar sıcak sabunlu suyla (en az haftada bir) temizlenmelidir ve yumuşak oyuncaklar sıcak su ve dezenfektan kullanılarak elde yahut makinede yıkanabilir.

Sırt çantaları

Sırt çantaları okul öncesi ve yetişkinler için bir zorunluluktur. İster kamp ekipmanı taşıyor olun, ister  antrenman kıyafetleri yahut kitaplar, sonunda sırt çantanızın yahut spor çantanızın temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi  gerekecektir.

Başa dön tuşu