Gerçek uyku nedir? Uyku müddeti ne kadar olmalı?

Uykusuzluk son birkaç yılda tanınan bir husus olarak ortaya çıkıyor. Araştırmalara nazaran, uykusuzluk birçok sıhhat sorunlarına yol açıyor. Bunlar; hafıza problemleri, ruh hali değişiklikleri, yüksek tansiyon ve zayıflamış bağışıklık sistemini olumsuz tarafta etkiliyor. Uykusuz olmak, bedeninizin gereksinim duyduğundan daha az uyku yahut kalitesiz uyku almanız manasına gelir. Uyku insanın temel gereksinimidir. Gereksiniminiz olanı elde etmek, en düzgün formda çalışabileceğiniz manasına gelir.

Uyku döngüleri 

Yetişkinler için uyku saati, gecelik 7 ile 9 saat ortasıdır. Bu müddet zarfında bedeniniz 5 farklı uyku evresinden geçer:

1- Uyuşukluk

2- Hafif uyku

3- Orta ile derin uyku 

4- En derin uyku 

5- Süratli göz hareketi ve süratli göz hareketi dışı hayal görme

İlk iki evre en hafif uykudur. Bedeninizin sıcaklığını düşürerek ve beyin dalgası hareketinizi azaltarak bedeninizi daha derin uykuya ve dinlenmeye hazırlıyor. 

Üçüncü ve dördüncü kademeler daha derin uykudur. Bedeninizi onarmak ve düzgünleştirir. Beyniniz tüm beden işlevlerini optimize etmek için kıymetli hormonlar salgılar.

Beşinci evrede düş görme gerçekleşir.

Ne kadar uyu kafidir sorusuna gelince, tüm uyku evrelerini hesaba katmak gerekir. Her insan her bir basamakta farklı ölçüde vakit harcar.

Uykuyu tanımak

Bir araştırmaya nazaran, muhakkak kişilik özellikleri ve uyku kalitesi ortasındaki temas kişiliğin uykuya dair ipuçlarını ortaya çıkardı. Dışa dönük, düşünce ve olumsuz hisler yaşama eğilimi daha az olan şahıslar genel olarak daha yeterli uyku kalitesine sahip. İçe dönük, öz disiplin ve tertiple uğraş edenle daha fazla uyku meselesine sahip. 

Yaşa nazaran uyku saatleri

Uyku muhtaçlıkları yaşa nazaran farklılık gösterebilir.

– 12 aya kadar olan bebekler: 14 ila 17 saat

– 5 yaşına kadar çocuklar: 10 ila 14 saat

– 12 yaşına kadar çocuklar: 9 ila 11 saat

– Gençler: 8 ila 10 saat

– Yetişkinler: 7 ila 9 saat

– Yaşlı yetişkinler: 7 ila 8 saat

Tabi bunlar genel bilgilerdir. Uyku gereksinimleri, sıhhat, hayat üslubu ve başka faktörlere bağlı olarak herkes için değişir.

Not: Sinir sisteminizi gevşetmeye ve uykuya dalmak için kendinizi rahatlatmaya yardımcı olacak sakinleştirici bir meditasyon deneyin.

Başa dön tuşu