Hindi etinin faydaları neler kalp sağlığını koruyor!

Yılbaşı sofralarının vazgeçilmez yiyeceği hindi eti güç kaynağı, protein, vitamin ve minerallerden güçlü yapısıyla bedene epey yararlı bir besin. Hindi eti, bedende memnunluk hormonu salgılayıp, bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Üstelik düşük yağ oranıyla kalbe dost. İşte hindi etinin bilmediğiniz faydaları!

Mutluluk hormonu salgılıyor, bağışıklığı güçlendiriyor

Triptofan beden tarafından üretilemeyen ve yalnızca besinlerden alınabilen bir aminoasittir. Triptofan bedenin gereksinimi olan serotonini üretir ve bağışıklık sistemini de güçlendirir. 

Kalbi koruyor

Hindi eti düşük yağ oranıyla kalbi koruyan bir besindir. Hindi etinde bulunan yağ kırmızı etin neredeyse yarısı kadar. Hindi eti tam bir demir, çinko, potasyum ve fosfor deposudur. 

Kolesterolü düşürüyor

Düzenli hindi eti tüketimi kolesterolü düşürmeye yardımcı bir besindir. Hindi etinin glisemik indeksi düşüktür ve insülin düzeyini sabit tutmaya fayda. İkisi de bedenin güç üretimi için gerekli olan B6 ve niasin vitaminlerini içerir. 

Yaşlanmayı geciktirir

İyi bir antioksidan kaynağı olan hindi bu özelliğiyle yşlanmayı geciktiren besinler ortasındadır. 

Protein kaynağı

Çok âlâ bir protein kaynağı olan hindi eti sağladığı yüksek proteini düşük yağ oranıyla vererek sıhhati müdafaaya yardımcı olur. 

Başa dön tuşu