HIV virüsü nasıl ortaya çıkar ağızda çıkan yaraya dikkat!

HIV virüsü nasıl ortaya çıkar? HIV virüsünün belirtileri neler? Nasıl tedavi edilir? Uzmanlar uyarıyor! Aman ağız içerisinde oluşan yaralara dikkat! Estetik Diş Doktoru Dr. Efe Kaya dudak kenarlarında kırmızı beyaz lezyonların HIV bulgusu olabileceğini söz ederek, “ HIV müspet hastalarda ağız içi mantar enfeksiyonun da artış görülür. Oral mukozada beyaz imajlar, ekseriyetle genç bireylerde dudak kenarlarında kırmızı beyaz lezyonlar HIV bulgusu olabilir” diyor. Merak edilen soruların cevaplarına içeriğimizden ulaşabilirsiniz. 

Diş eti sorunları çok görülüyorsa… 

AIDS tablosunda ağır diş eti sorunları görülür. Neredeyse tüm AIDS hastalarında diş eti iltihabı (gingivitis) görülür. Diş eti sorunları ağrılı ve ağır kanamalıdır. Ağız içinde ağrısız ekseriyetle damak bölgesinde morumsu kahverengi lezyonlar HIV’ i işaret edebilir” dedi. 

Ağız bölgesinde yaralar oluşuyorsa… 

Baş ve boyun bölgesin oluşacak berbat huylu yapıların bedenin öteki bölgelerine yayılma mümkünlüğünün yüksek olduğunu vurgulayan Dr. Kaya, “Papillom virüsü olarak isimlendirdiğimiz HPV virüsü ise ağız bölgesinde karnabahar görünümlü lezyonlar oluşturabilir. Baş boyun bölgesi bedenin damar ağının en ağır bulunduğu bölgedir. Bu bölgede oluşabilecek makus huylu yapıların lenf drenaj sistemi ile bedenin öbür bölgelerine yayılma ihtimali çok yüksektir” biçiminde konuştu. 

İyileşmeyen yaralara aman dikkat! 

Genellikle erkeklerde kasık ve ağız bölgesinde görülen Güzelleşmeyen yaralara dikkat edilmesi gerektiğini belirten Dr. Kaya, “Ağız bölgesinde 3 hafta boyunca güzelleşmeyen daima kanama odaklı olan yaralara dikkat edilmeli kesinlikle bir doktora danışılmalıdır. Kanser hastalığı bedenin güzelleşme sistemini bozduğundan ve bedeni denetimsiz hücre bölünmesine zorladığından bu durum kanserin habercisi olabilir” tabirlerini kullandı. 

 Şiddetli bir ağız kurluğunuz varsa… 

Dr. Efe Kaya, ağız bölgesinde hissedilen olağandışı durumların öbür hastalıkların habercisi olduğunu tabir ederek” Şayet şiddetli bir ağız kuruluğu çekiyorsanız bu kullandığınız bir ilaca bağlı olabileceği üzere salgı bezi hastalığı olan sjögren sendromunun habercisi olabilir. Ağız içindeki tükürük dişleri temizlerken dişlerin çürümesine de engellemede yardımcıdır. Bu sebeple azalmış tükürük salgısı dişler üzerindeki çürük mümkünlüğünü artırır.  Ağır çürük sorunlarının bir sebebi de bu olabilir. Diş etleri çene kemiği bölgesinden kan damarı alır ve beslenir. Diş etlerinin sağlıklı manzarası mercan pembe rengidir. Soluk bir diş eti rengi manzarası anemi (kansızlık) hastalığını işaret edebilir. Dişlerin üzerindeki şiddetli aşınma bulgusu mide asidinin ağıza geldiğini işaret eder. Bu durumda reflü ve bulimia tablosunu bizlere düşündürür.Reflü mide kapandığının tam kapanmaması durumu ve mide asidinin bu kaçaktan ağıza sızması durumudur. Mide asidi çok kuvvetli bir asit olduğundan dişlerin üzerine maruz bırakıldığında dişleri eritebilir. Bulimia ise yemekten sonra hastanın yediklerini kusarak çıkarma durumdur. Tekrar bu durumda mide asidi dişler ile ağır temastadır” açıklamalarında bulundu. 

Başa dön tuşu