İltihap söktürücü bitkiler neler zerdeçal mucizesine şahit olun!

İltihap oluşması birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilen bir sıhhat sıkıntısıdır, sık görülen nedenler ortasında enfeksiyon kapmak, zatürre, lupus, romatizma üzere hastalıklar yer alır. Bedendeki kırmızı kan hücrelerinin azalması bedeni iltihaplara karşı korunmasız bir hale gelir. Bedenin birçok farklı bölgesinde görülebilen bu sıhhat sorunu enfeksiyonlara karşı bedenin oluşturduğu bir kalkan olarak da isimlendirilebilir. İltihap söktürücü bitkiler günümüzde birden fazla uzman tarafından önerilen iltihap kurutucu prosedürler olarak bilinmektedir. İşte iltihap söktürücü bitkiler!

İLTİHABIN BELİRTİLERİ

Sık sık aşağıda yer alan sıhhat problemleri ile karşılaşıyorsanız, iltihap kapmış olabilirsiniz.Doğru teşhis için en yakın sıhhat kuruluşuna gitmeniz tavsiye ediyoruz.
Yüksek ateş
Halsizlik
Vücutta ağrı
İştahsızlık
Alerji
Baş ağrısı
Kas sertleşmesi
Ciltte kızarıklık ve kaşıntı
Eklem ağrısı, eklemlerde şişkinlik

İLTİHAP SÖKTÜRÜCÜ BİTKİLER

ZERDEÇAL

Hindistan yaygın olarak tüketilen ve hint mutfağının en kıymetli baharatlardan olan zencefil içerdiği curcumin isimli unsur ile iltihaplara karşı tesirli doğal bir antioksidandır. Geçtiğimiz yıllarda yapılan araştırmalara nazaran cucurmin isimli unsurun iltihaplanmaya neden olan farklı moleküler yapıları engellediği kanıtlanmıştır. Zerdeçal eklem iltihabı, kas burkulması vb. hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır.

Zerdeçal ile kullanım yapmak için 1 çay kaşığı zerdeçalı, 1 su bardağı suyun içinde karıştırılmalı ve nizamlı olarak tüketimi sağlanmalıdır. Öbür bir kullanım biçiminde ise 1 çay kaşığı zerdeçal ile 1 su bardağı sütü karıştırmak kâfi olacaktır. Karışımın tesirli olabilmesi için haftada birkaç defa tüketilmelidir.

SARIMSAK

Sarımsak içeriğinde yer alan birtakım unsurlar sayesinde anti-inflamatuar yani iltihap giderici özelliğe sahip bir eserdir. Kokusundan ötürü tercih etmek istemediğiniz sarımsağı su ile birlikte hap üzere yutabilir ya da direk almak yerine yemeklerinizde kullanabilirsiniz. Sarımsak yerine sarımsak yağı da kullanabilir, sarımsağı iltihap söktürücü bitkilerden birisi olarak özelliklerinden faydalanabilirsiniz.

ZENCEFİL

İltihap söktürücü bitkilerden birisi de zencefildir. İçerdiği gingerol isimli iltihap giderici bileşim ile doğal bir iltihap kurutucu olan zencefili iltihapların engellenmesi ve kurutulması için kullanabilirsiniz. Zencefil tertipli kullanım ile eklem romatizmaya bağlı ağrıları azaltmakta, şişlikleri yok etmektedir. Aktarlardan satın alabileceğiniz zencefil, kök ve toz biçiminde satılmaktadır. Her iki kullanım da iltihap kurutucu özelliği taşıdığından istediğiniz eseri tercih edebilirsiniz. Kanı sulandırma yan tesiri olan zencefili hekiminize istişareden almanız ise tavsiye edilmez.

ZEYTİNYAĞI

Vücudunuzda iltihap var ise en tesirli bitkisel eserlerden birisi zeytinyağı olacaktır. Tam tesir sağlaması için saf zeytinyağı tercih etmeniz gerekir. Zeytinyağını yemeklerinizde ve salatalarınızda kullanabilir ya da harici bir biçimde masaj için kullanmayı tercih edebilirsiniz. İltihap kurutma özelliği ile dikkat çeken zeytinyağı şeker ve romatizma üzere hastalıklara karşı da bedenin direncini arttıran bir eser olarak karşımıza çıkmaktadır.

CEVİZ

Yapılan araştırmalara nazaran günde 50 gram ceviz yiyen bir kişinin bedeninde iltihap olduğunun göstergesi olan CRP hususunda azalma meydana geldiği tespit edilmiştir. CRP unsurunun yüksek çıkması kalp hastalıklarına neden olduğu için sistemli olarak ceviz tüketimi ile kalp hastalıklarından da korunmak mümkün. Kullanım için bir su bardağı içine 3 tane ceviz atarak tüm gece bekletin, sabah aç karnına bu suyu için. Cevizli su tüm gün dinç kalmanızda tesirli olacaktır.

ISPANAK

Sofraların vazgeçilmezi olan ıspanak içinde iltihap kurutan antioksidanlar ve bol ölçüde E vitamini bulunur. Ispanak içinde yer alan öbür bir unsur ise alfa-lionelik (ALA) isimli asittir. Bu asit iltihapların neden olduğu ağrıları azaltan bir tesire sahiptir.Ispanaktan yararlanabilmek için yemeğini yapabilir ya da suyunu tüketebilirsiniz.

Başa dön tuşu