Kadınlarda idrar kaçırma nedeni özgüven kaybı olanlarda daha çok görülüyor!

Kadınlarda sıklıkla rastlanan tıp lisanında inkontinans olarak isimlendirdiğimiz bilinçsiz idrarı tutamama yahut mesane denetiminin kaybı olarak hal lisanında isimlendirdiğimiz bu rahatsızlık bayanların toplumsal hayatını da olumsuz tarafta etkilemektedir. Jinekolog, Cinsel Terapist, Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr.Esra Demir Yüzer, idrar kaçırma konusunda kıymetli bilgiler verdi. İdrar kaçırma tipleri neler? Bayanlarda bilinçsizce idrar kaçırma neden olur? sorularına cevap arayanlar için idrar kaçırma hakkında bilinmesi gerekenler!

İdrar kaçırma sorunu yaşayan bayanlar, günlük aktivitelerini ve toplumsal hayatlarını bu sorun merkezinde planlarlar ve bu durum ömür kalitesini olumsuz istikamette tesirler. Cinsel sorunlar, öz inanç kaybı, anksiyete ve depresyon üzere ruhsal sorunlar idrar kaçırma sorunu olan bayanlarda daha sık gözlenmektedir.

Bilinçsiz İdrar Kaçırma Kendi İçinde Ayrılıyor!

Stres tipi idrar kaçırma: Bu tip idrar kaçırmada, öksürme, hapşırma, gülme, ansızın ayağa kalkma, ağır yük kaldırma üzere ani karın içi basıncının arttığı durumlarda damla damla idrar kaçırma olur. En değerli risk faktörü gebelik, doğum ve menopozdur.

Urge tipi idrar kaçırma: Aniden gelen idrar yapma hissi ile idrarın kaçırılmasıdır. Mesanede birdenbire ortaya çıkan istemsiz kasılmalar sonucunda kişi tuvalete yetişemeden idrar kaçırma oluşur. Bu tip idar kaçırmada kişi, gündüz ve gece çok sık tuvalete masraf. Bu hastalıklardan rastgele biri yoksa ürge tipi idrar kaçırma öteki bir hastalığa bağlı gelişmiyorsa aşırı etkin mesane sendromu olarak da isimlendirilmektedir.

Taşma tipi idrar kaçırma: Mesane dolu olmasına karşın his kaybı nedeniyle idrar yapma hissi olmaz ve mesane kapasitesini aşacak kadar dolduğunda taşma biçiminde idrar kaçırma görülür.

Kombine tip idrar kaçırma: Bazen idrar kaçırma hem gerilim hem de urge inkontinas formunda olabilir. Bu durum kombine tip idrar kaçırma olarak isimlendirilir.

Total idrar kaçırma: Gece, gündüz daima  olarak idrar kaçırmadır.

Çoğu bayan idrar kaçırma problemini utanılması gereken bir durum olarak görür ve doktora başvurmakta gecikir. Meğer idrar kaçırma, birçok hastada, kolay hayat biçimi değişiklikleri ve kolay ilaç tedavileri ile tedavi edilebilir.

Doktor muayenesinde idrar kaçırma ile ilgili şikayetler utanmadan anlatılmalıdır. Zira hastadan alınan hikayeni teşhis koymada ve tedavi planlamada kıymetli yeri vardır.

İdrar kaçırma şikayeti olan bayanlarda ertelenmeden doktora başvurulması gereken haller şunlardır; 

İdrar kaçırma ile birlikte idrarda kan görülmesi, yanma, idrar yaparken zorlanma İdrar kaçırma günlük aktivitelerinizi, toplumsal bağlarınızı, hayat kalitenizi ve günlük planlarınızı etkiliyorsa ve şikayetleri giderek artıyorsa.

Günümüzde, çağdaş tıbbın gelişimi ve cerrahi tekniklerin gelişimine paralel olarak, bayanlarda idrar kaçırma sorunu muvaffakiyet ile tedavi edilebilmektedir. Tedavi sonrası bayanların toplumsal hayatı ve ömür kalitesi, öz inancı ve cinsel ömründe manalı derecede artış olduğu çalışmalarda gösterilmiştir. Sonuç olarak bayanlarda idrar kaçırma, olağan hayatın bir modülü değildir ve kesinlikle tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

Başa dön tuşu