Kadınlarda idrar kaçırma nedenleri neler uzmanlar açıklıyor!

Kadınlar ortasında yaşlılık belirtisi olarak görülen fakat pek çok tedavisi bulunan idrar kaçırma sorunu bayanların en büyük sıhhat sıkıntıları ortasında yer alıyor. Bu sorunu konuşmak ve insanları bilinçlendirmek için kent şehir gezen Hayatı Kaçırmayanlar Kulübü’nün İstanbul, Ankara ve Bursa’dan sonraki durağı ise İzmir oldu. İzmir’de gerçekleşen seminerde konuşan Kontinans Derneği Lideri Prof. Dr. Tufan Tarcan, idrar kaçırmaya yönelik tasarlanmış mesane pedlerinin bu sorunu yaşayan şahısların sıhhati için kıymetine vurgu yaptı. Kontinans Derneği Ürodinami Çalışma Kümesi Lideri Prof. Dr. Ceyhun Özyurt ise idrar tutmanın idrar torbasının kas yapısını bozduğunun altını çizdi.

İdrar kaçırma sorunu en büyük sıhhat sıkıntıları ortasında yer alıyor 

Kadınlar ortasında yaşlılık belirtisi olarak görülen lakin pek çok tedavisi bulunan idrar kaçırma sorunu bayanların en büyük sıhhat sıkıntıları ortasında yer alıyor. Bu sorunu konuşmak ve insanları bilinçlendirmek için kent şehir gezen Hayatı Kaçırmayanlar Kulübü, İstanbul, Ankara ve Bursa’dan sonra İzmir’de de ağır bir ilgiyle karşılandı. Canped ve Kontinans Derneği’nin birlikte gerçekleştirdiği farkındalık projesi Karşıyaka Belediyesi’nin konut sahipliğinde Çarşı Kültür Merkezi’nde düzenlenirken, Nergis Kumbasar’ın sunumunu üstlendiği aktiflikte Kontinans Derneği Lideri Prof. Dr. Tufan Tarcan ile Kontinans Derneği Ürodinami Çalışma Kümesi Lideri Prof. Dr. Ceyhun Özyurt konuşmacı olarak yer aldı. Tufan Tarcan idrar kaçırma sorununda mesane pedlerinin kıymetini vurgularken, Ceyhun Özyurt ise idrar tutmanın idrar torbasının kas yapısını bozduğunun altını çizdi.

Başka hastalıkların habercisi olabilir

İnsanların etrafında gördüğü idrar kaçırma sorunuyla kendilerinin yaşadığı idrar kaçırma ortasında farklılıklar olabileceğine ve herkes için tedavinin tıpkı olmayacağına bilhassa dikkat çeken Tarcan, “Zamanında teşhis koyulmadığında başınızı ağrıtacak önemli sorunlar yaşanabilir. MS hastalarının yüzde 15’i idrar kaçırma sorunuyla birinci olarak üroloji kısmına geliyor. Hastayı birinci gören tabip tanıyı koymakta geç kalırsa MS hastalığında ilerleme yaşanır. Öbür kıymetli bir küme ise şeker hastalığı bulunanlar. Şeker hastalarının da büyük bir kısmı sık idrara çıktığı için üroloji kısmına başvuruyor. Altında yatan neden düzgün araştırılmazsa ve hasta tabibe başvurmakta geç kalırsa şayet öbür organlarımızda geriye döndürülemez hasarlar ortaya çıkabiliyor.” açıklamasında bulundu.

”Zor bir ameliyat olmasa da kilo değer arz ediyor”

 “İdrarı tutmanın en büyük ziyanı idrar torbasının kas yapısının kasılma yeteneğinin gerilemesi.” diye tabir eden Ceyhun Özyurt, “Normalde bir mesane 500 CC kadar idrarı rahatlıkla biriktirebilir. Çok tutmaya bağlı olarak 1000’in üzerine çıkmaya başladığında ise idrar yapısının kas yapısı giderek zayıflamaya başlar. Bu zayıflamayla birlikte kâfi kasılma göstermediği için idrarını yaptığı vakit değerli ölçüde idrar içeride kalır. Bir süre sonra idrar kapasitesi zorlandığı için idrar kaçırma yaşanır. O yüzden idrarımızı tutmak tavsiye ettiğimiz bir davranış biçimi değil.” açıklamasında bulundu. İdrar kaçırma üzerine gerçekleşen ameliyat müddetinin 15 dakika ile 30 dakika ortasında tamamlandığını söz eden Özyurt, ”Bu tip ameliyatlarda spinal yani belden aşağısını uyuşturduğumuz bir anestezi yapıyoruz. Sıkıntı bir ameliyat olmasa da kilo ehemmiyet arz ediyor.” dedi.

 Kadınlarda erkeklere nazaran daha sık idrar kaçırma sorunu görüldüğünü tabir eden Prof. Dr. Tufan Tarcan ise şöyle konuştu: “Kadınların doğuştan idrar tutan yapıları erkeklere nazaran daha zayıf. Çocuk doğurmaya programlanmış bir yapısı var. Erkeklerde ise idrar kaçırmanın sebeplerinin başında nörolojik hastalıklar geliyor. Yaş ilerledikçe Parkinson, inme, şeker hastalığı erkeklerde idrar kaçırmaya sebep oluyor. Prostat kanseri ameliyatlarının yan tesiri olarak da erkeklerde idrar kaçırma yaşanabiliyor. Erkekler bayanlara nazaran daha rahat bir formda doktora gelebiliyorlar. Bayanlar ise idrar kaçırmayı yaşlanmanın tesirlerine bağlayarak doktora gitmeyi düşünmüyorlar. Hatta bayanlar lavaboya gitmemek için bile su içme ölçüsünü azaltıyor. Bu davranış devam edince idrar yolu enfeksiyonunun artması kolaylaşmaktadır. Yakın vakitte idrar kaçırma sorunu nedeniyle ameliyat ettiğim ve operasyon sonrası büsbütün idrar kaçırması geçen bir hastam, evvelden ne kadar idrar kaçırdığının yeni farkına vardığını belirtti. Hastam üzerinde inanılmaz baskı ve gerilim yarattığını, bu iş ortadan kalkınca ise ne kadar etkisi olduğunu hissettiğini söyledi.”

Beslenme bozukluğu idrar kaçırmaya sebep olabilir

Orta yaşın üzerindeki bayanlarda idrar yolu iltihabının (sistit) idrar kaçırmanın en değerli nedenlerinden biri olduğunu söz eden Ceyhun Özyurt, “İdrar kaçırmanın altında düzeltilebilir bir neden var mı evvel onun araştırılması ve ona uygun tedavi uygulanması gerekiyor.” dedi. Beslenme bozukluğu ile birlikte bedenin istikrarının değişmesi, kimi organların çalışmasını da olumsuz etkileyen bir faktör olduğunu açıklayan Prof. Dr. Ceyhun Özyurt, “Düzenli beslenme her organ için değerli. İdrar kaçırma sorunu yaşamamak için beslenmenize de ihtimam göstermeniz lazım.” diye konuştu.

 İdrar kaçırma sorunu yaşayan hanımların mesane pedlerini hasta beziyle karıştırmamasının çok değerli bir nokta olduğunun altını çizen Tufan Tarcan, “Yanlış kullanılan her türlü muhafaza aracı düzeneğe ziyan veriyor. Belli bir yaşın üzerinde idrar yolu enfeksiyonlarının tekrarlamasının en değerli sebebi bu. Çok net olarak idrar kaçırmaya yönelik tasarlanmış mesane pedlerinin kullanılması lazım.” diye konuştu.

 Prof. Dr. Tufan Tarcan kelamlarını şöyle tamamladı: “İdrar aslında içinde mikrop barındırmayan sıvı. Uygun olmayan bir ped kullandığınız vakit idrarla temas eden ciltte kimyasal bir tahriş oluyor. Böylece vajinal bölgeye bizim kendi bedenimizde yaşayan mikropların yerleşmesini sağlıyor. O mikroplar da idrar yoluna geçerek idrar yolu enfeksiyonuna sebep oluyor. Mikropların dışarıdan alınıyor niyeti var insanlarda. O yüzden de dışarıda idrarlarını tutarak tuvalete girmek istemiyorlar. İdrar yolu enfeksiyonu sebebi dışarıdan aldığımız mikroplarla değil, bağırsaklarda yaşayan ve yaşaması gereken kendi mikroplarımız. Onlar orada yaşamazsa sindirim sistemimiz iflas eder ve ölürüz. Yanlış ped kullanımı, idrar tutma, az su içme üzere davranışlar enfeksiyonlara yol açar. Çocukluk çağında başlayan bir durum bu dışarıda tuvalete gitmeme durumu. Çok hasta görüyoruz antibiyotik içiyor ve tekrar rahatsızlandığında ‘Neden oluyor?’ diye soruyor. Mesaneyi gerçek kullanma ve yanlışsız davranmayla lakin enfeksiyonların tekrarlanması önlenebilir.”

Başa dön tuşu