Kalp çarpıntısı neden olur kalp problemleri sebebi!

Normalden daha fazla ve süratli atan kalp atışları kalp çarpıntısı yaşamamıza neden olur. Kalp çarpıntısı genelde gerilim, heyecan, süratli koşma yahut çok kafein tüketiminden kaynaklanan sebeplerle oluşur. Kalbimiz olağan olarak 1 dakikada 60 ila 80 kere atar. Kalp suratının üst sonu 100 atım kabul edilir. Şayet kalp suratının 100’den fazla atıyorsa kalp çarpıntısı (taşikardi) görülür. Kalp çarpıntısı önemsenmeyecek bir sorun değildir, en kısa müddette aile doktorunuza görünmelisiniz. Kalp meseleleri da çarpıntının gerisinde yatan sebeplerden olabilir. Kalp çarpıntısının nedenleri ve tedavisi haberimizde…

Kalp çarpıntısı neden olur?

Stres, telaş, endişe, sevinç ve heyecan
Uzun süren hüzün ve hayal kırıklığı
Egzersiz
Aşırı alkol ve sigara tüketimi
Fazla ölçüde kafein tüketimi
Kalp problemleri
Troid problemi
Vitamin eksikliği
Kansızlık
Düşük kan şekeri
Diyet ve depresyon haplarının gereğinden fazla kullanılması
Premenopozal hastalık
Aşırı ve uzun vadeli ağır çalışmalar

Kalp çarpıntısının belirtileri

Kalp çarpıntısının en bariz özelliği kalpte çarpıntıdır. Sistemsiz kalp vuruşları, tekleme, göğüste dolgunluk, problem, baskı ve ağrı hissi, göz kararması, cilt renginin solması, terleme, şuur kaybı, uzandığınızda ya da uyuduğunuzda kalp atışınızı kulakta hissetmek kalp çarpıntısının nedenleridir. Bu belirtilerle kalbinizin vücudunuzun gereksinimi olan kanı süreksiz olarak dokulara pompalayamadığını belirtir.

Kalp çarpıntısı nasıl geçer?

Kalp çarpıntı riskini azaltmak için tertipli idman yapmak, sigara içmemek ve gerilim yapmamak gerekmektedir. Ayrıyeten istikrarlı beslenmek ve uzunluk kilo ahenginin istikrarlı olması da kalp çarpıntı riskini azaltır.

Kalp çarpıntısı durumunda panik yapılmamalı

Kalp çarpıntısı ile karşılaştığınızda panik yapmayın, gevşeyip, rahat bir yere oturup dinlenmeye çalışın. Derin nefes alın ve soğuk bir içecek için. Şiddetli öksürmek ellerinizi soğuk suya batırmak ve ıkınmak âlâ gelecektir.

Kalp çarpıntısını geçiren bitkiler

Kalp çarpıntısına uygun gelen bitkiler ortasında mecra köşk, lavanta, ökse otu, oğul otu, karabaş otu, kuşkonmaz, civan perçemi, papatya, maydanoz, kekik, fesleğen, nane, biberiye üzere bitkiler yer almaktadır. Bu bitkileri başka ayrı yahut karıştırarak kaynatıp içebilirsiniz. Günde 1-2 bardak tüketmeniz kâfi olacaktır.

Başa dön tuşu