Karpal tünel sendromu neden olur erkeklere göre kadınlarda daha fazla görülür!

Erkeklere oranla bayanlarda daha fazla görülen karpat tünel sendromu çoklukla çok fazla klavye kullanımı yahut el bileğini daima olarak bükülür bir konumda olması nedeniyle ortaya çıkıyor. Pekala karpal tünel sendromunun tedavisi var mı? Karpat tünel senromu nasıl geçer? İşte bilek ağrısına ve karpal tünel tedavisi hakkında Fizyoterapist Merve Selen Akkurt merak edilen tüm soruları yanıtladı.

KARPAT TÜNEL SENDROMU NEDİR?

Karpal tünel sendromu, erkeklere göre bayanlarda daha fazla görülür. El bileğinin daima bükülü durumda kaldığı durumlarda ve klavye kullanma, elde çamaşır yıkama, hamur yoğurma üzere hareketleri çok sık yapan şahıslarda görülebilir. El ve el bileğine daima yük binen işlerde çalışanlarda daha sık görülür.

Son yapılan bilimsel çalışmalarda, karpal tünel sendromunda bilek etrafı, bel etrafı ve beden kitle endeksi ortasındaki münasebetler araştırılmış olup, bel etrafı ve tüm beden yağının karpal tünel sendromunda değerli bir rolü olduğu belirtilmiştir.

Yani beden yükümüzün da, karpal tünel sendromu riskini etkilediği belirlenmiştir. Bu sebeplerin dışında, karpal tünel sendromu birtakım hastalıkları da tetikleyebilir. Bunlar, diyabet, troid, gut hastalığı, ayrıyeten hamilelik periodunda beden sıvılarının artması karpal tünel içinde basınç oluşmasına ve bu durumda süreksiz olaral karpal tünel sendromuna sebep olabilmektedir.

KARPAL TÜNEL SENDROMU TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Bazı hastalarda tedavi olarak, fizik tedavi, el bileği hareketinin muhakkak bir müddet kısıtlanması ve karpal tünel sendromuna yönelik antrenmanlar yaptırılabilir. Birtakım durumlarda ise cerrahi müdahale gerekebilir. Bunlara şikayetlerde artma ve azalma durumuna nazaran konusunda uzman şahıslar tarafından karar verilir. Karpal tünel tanısı konduktan sonra fizyoterapinizi de konutunuzda, okulunuzda, iş yerinizde ve konut programı olarak kolay kolay uygulayabileceğiniz antrenmanları sorarak öğrenebilirsiniz

Başa dön tuşu