Koklear implant nedir? Müzik dinlemek öğrenmeyi olumlu etkiliyor!

Müzik dinlemek öğrenmeyi arttırır” diyen Doğuş Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Hisar Hospital Intercontinantal KBB Hekimi Doç Dr. Yavuz Selim Yıldırım, doğuştan işitme kaybı olan çocukların tekrar duymak için koklear implantı hakkında merak edilen tüm soruları yanıtladı! Doğuştan işitme kaybı olan çocuklar için tedavi var mı? Koklear implant nedir? Koklear implant ameliyatının farkı ne? İşte koklear implant tedavisi hakkında merak ettiğiniz tüm soruların karşılığını haberin devamında bulabilirsiniz!

Müzik Dinlemek Öğrenmeyi ve Duymayı Artırır!

Evet yanlış duymadınız (okumadınız), Doğuş Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Hisar Hospital Intercontinantal KBB Hekimi Doç Dr. Yavuz Selim Yıldırım, Koklear Implantlı (Biyonik Kulaklı) çocuklarda Müzik dinlemek öğrenmeyi artırır diye belirtti.

Bu çocuklar doğuştan işitme kaybı ile doğdukları için koklear implant ameliyatı ile duymaya başlarlar, aslında bu onların yine doğduğu manasına gelebilir, sesleri yeni tanımaya başlarlar, evvelce imaj var ses yok iken, implant sonrası ses ve manzara beraberce anlamlandırılma ya başlar, bu çocuklar olağan çocukların duydukları sesleri duyamazlar, implant yoluyla aldıkları sesleri anlamlandırmaya başlarlar, görsel enstrümanlar ve mekânsal ortamlar öğrenmeyi artırır, tıpkı halde müzik ile de ses uyarısı aldığı için onun dinleme, konuşma ve lisan hünerlerini geliştirecek olumlu tesir gösterir.

Koklear İmplant Kimlere Yapılır?

Her iki kulakta ve ya tek kulakta doğuştan yahut sonradan gelişen ileri işitme kayıplarında her yaş gurubunda işitme sorunu yaşayan herkese uygulanabilir. Ayrıyeten işitme kaybı ile bir arada çınlaması olanlara da uygulanabilir.

Koklear İmplant Yapılmazsa Ne Olur?

Yeterli bir ses uyaranı olmadığı vakit öğrenme ve konuşma olmaz ve hasebiyle sağır ve dilsiz olur.

Koklear İmplantın Öbür Tedavilerden Farkı Ne?

Konuşmayı manaya işitme aygıtına nazaran daha yeterlidir, Telefonla rahat konuşur, Bireyleri ve çevresel sesleri düzgün duyar, günlük yaşama daha yeterli adapte olabilir, korna, alarm ve siren sesi üzere sesleri algılar. Gürültülü ortamlarda sesleri daha uygun ayırt eder.

Koklear tedavinin lisan gelişimi için çok çok değerlidir. İşitme kaybında işitsel sinyallerin ilgili beyin merkezlerine gidişi eksik olduğundan duyma ve konuşma gelişiminde sorun yaşanır. İşitme kayıplı şahısların, erken periyot dil-konuşma marifeti kazanabilmesinin yolu, erken teşhis ve nedene yönelik tedavi çok kıymetli. işitsel rehabilitasyon ile İşitsel sinyallerin beyne, gitmesi ve bu sinyallerin manalandırılması, öğretilmesi, erken devirde lisan gelişimi için hayati derecede ehemmiyet arz etmektedir.

Koklear ımplant Ameliyatı ile ileri derecede işitme kaybı olan bireyler duyabiliyor, duyduklarını anlayabiliyor ve konuşuyorlar, işitme aygıtı yalnızca sesi yükseltirken biyonik kulak her türlü işitme kaybında iki taraflı yahut tek taraflı olarak yapılabilir.

Biyonik kulak Ameliyatı standart kulak ameliyatlarından farklı özellik taşısa da hastalar için hayli kolay ve ağrısız-sızısız süratli düzgünleşme süreci olan bir durum. 

Başa dön tuşu