Kontak lens kullanımında dikkat edilmesi gerekenler neler ‘aylık lens yoktur!’

Gözlük kullanmak yerine kurtarıcı olan kontak lensler günümüzde sıklıkla bir çok kişi tarafından tercih ediliyor. Gerek göz bozukluğu gerekse renkli gözlere sahip olabilmek için kullanım sayısı her seferinda daha çok artan kontak lenslerin kullanımı hakkında hakikat bilinen yanlışları hakkında Göz Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Fatih Atmaca, bilinmesi gerekenleri bilgilendirdi. Kontak lens kullanımı nasıl olmalı? İşte bilinmesi gerekenler…

İŞTEN KONUTA DÖNDÜĞÜNÜZDE LENSLERİ ÇIKARIN!

Günümüzde kontakt lens kullananların sayısı giderek artıyor. Gerek renkli göze sahip olabilmek ismine, gerekse de göz bozukluğu nedeniyle kullanılan kontakt lensler kimi kolay kurallara dikkat edilmediğinde önemli meselelere yol açıyor.

Kontakt lensler; göz bozukluğu olan, gözlük takmak istemeyen, gözleri lazere uygun olmayan hastalar tarafından sık tercih ediliyor. Kontakt lensler; yerinde ve kurallarına uyulması kuralıyla bizlerin de sıklıkla reçete ettiği yardımcı görme aparatlarıdır.

LENSLERİ UZUN PERİYODİK KULLANMAYIN!

Oksijen geçirgenlikleri ne kadar yüksek olursa olsun; kontakt lensli bir göz, olağan bir göze nazaran daha az oksijenlenir. Bu nedenle lenslerimizi mümkün olduğunca kısa müddetli kullanmalıyız. Örneğin okuldan yahut işten meskene döndüğümüzde lenslerimizi çıkarmalı, gözlük kullanmalıyız.

LENSLERİN HİJYENİNİ GÖRMEZDEN GELMEYİN!

Lenslerimizin hijyeni konusunda da epeyce dikkatli olmamız gerektiğini lisana getiren Dr. Fatih Atmaca, “Lenslerimizi takarken ve çıkarırken evvel ellerimizi yıkamalıyız. Lenslerimizi çıkardıktan sonra pak lens kutumuza solüsyonumuzu yenileyerek koymalıyız” formunda konuştu.

LENSLERLE UYUMAYIN!

Lenslerimizle asla ve asla uyumamamız gerekiyor. Hastalarımıza bunu söylediğimizde bazen ‘Ama hocam bu türlü yapan arkadaşlarımız var ve bir şey olmuyor’ yanıtını alabiliyoruz. Benim bu durumda verdiğim karşılık şu oluyor: “Bir gün bir şey olmaz, bin gün bir şey olmaz. Bin birinci gün iltihap kapabilirsiniz.” İşin makûs tarafı kontakt lens kullanımına bağlı başta keratit dediğimiz enfeksiyonlar (lensi üzerine taktığımız gözümüzün saydan ön katmanının iltihabı) kalıcı görme kaybına neden olacak kadar önemli bir hal alıyor. Uyumadan evvel nasıl ki ayakkabımızı, çorabımızı çıkarma gereksinimi hissediyorsak, lenslerimizi de çıkarmadan uyumamalıyız. Unutmayalım ki göz bebeklerimiz ayak tabanımızdan çok daha hassas.

AYLIK LENS YOKTUR!

Aylık lens yoktur; sabah takıp akşam çıkarmak kaydı ile bir ay kullanabileceğiniz lensler vardır. Lensleriniz ile asla havuza girmeyin. Havuzdaki klor, esirgeyici hususlar, boyar unsurlar ve öteki havuz kullanıcılarının beden sıvıları kontakt lensinize yapışır ve siz havuzdan çıksanız dahi lensler gözünüzde kaldığı sürece gözünüz bu ziyanlı ve kirli hususlara maruz kalmaya devam eder. Unutmayalım ki keratit dediğimiz önemli göz enfeksiyonu ile karşılaştığımız her iki hastadan biri sistemsiz kontakt lens kullanıcısı. Bu nedenle lens kullanırken dikkatli olmalı, azı karar birden fazla ziyan özdeyişini akılda tutmalıyız.

Başa dön tuşu