Mahlebin faydaları neler karın ağrılarını geçiriyor!

Genellikle yemeklere güzel bir koku ve tat katmak hedefiyle kullanılan mahlep, besin kıymetleri bakımından hayli varlıklı bir besin. Mahlep; lif, protein, yağ asitleri, kalsiyum, potasyum bakımından güçlü olması sebebiyle bedene pek çok fayda sağlıyor. Mahlebin faydalarından biri de karın ağrılarını hafifletmesi. Mahlep, böbreklerdeki meseleler sebebiyle oluşan ağrıları gideriyor. İşte mahlebin daha evvel duymadığınız faydaları!

Bağışıklık sistemini güçlendiriyor

Potasyum bakımından varlıklı mahlep, bağışıklık sistemindeki hür radikalleri temizleyerek bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur ve bedenin hastalıklara karşı olan direncini artırır.

Baş ağrısını geçiriyor

Metropol yaşantısında sıklıkla karşılaşılan hastalıklar yorgunluk, gerilim ve uykusuzluk sebebiyle oluşur. Bu da şiddetli baş ağrılarına neden olur. Mahlep içerdiği güçlü floven sayesinde hudut hücrelerinin fonksiyonelliğini arttırarak hastalıkların yaşanması oranını düşürüyor. Böylelikle baş ağrılarının önüne geçer.

Mikropları söktürür

Bal ile karıştırılıp tüketildiğinde mahlep, üst teneffüs yollarından ötürü boğazda biriken mikropları öksürük ile söker. Böylelikle balgam söktürücü bir tesir oluşturuyor.

Astıma âlâ geliyor

Mahlep, yatıştırıcı tesiri sayesinde astıma âlâ geliyor. Nefes darlığı ve astım teneffüs meselelerine dayalı rahatsızlıklara tahlil oluyor.

Şeker hastalığına düzgün geliyor

Kandaki şeker oranını düzenleyen en tesirli besinlerden olan mahlep, şeker hastaları için ülkü bir besin. Antidiyabetik özellikler gösterdiğinden şeker hastalarına da yeterli geliyor. Birebir vakitte bedenin günlük güç muhtaçlığını karşılıyor.

Karın ağrılarına birebir

Karın ağrılarına uygun geliyor, böbreklerde yaşanan sıkıntılar nedeniyle oluşabilen ağrıları da hafiflettiği söyleniyor.

Kalp-damar hastalıklarının düşmanı

Güçlü bir antioksidan tesiri olduğundan bedeni hür radikallerden koruyor, bu sayede kalp ve damar hastalıklarından da koruyor.

Afrodizyak etkili

Mahlep, bedene güç veriyor, bu özelliği nedeniyle afrodizyak tesiri de gösteriyor.

Karaciğer dostu

Vücuttaki biriken toksinleri karaciğerden temizlemeye yarayan mahlep, idrar yolu ile toksinlerin bedenden atılmasını sağlıyor ve karaciğer hastalıklarının güzelleşme sürecine dayanak oluyor.

Kemik sıhhatine uygun geliyor

İçeriğinde bulunan kalsiyum sayesinde kemik gelişimine ve sıhhatine da katkı da bulunuyor.

Sindirim sistemine destek

Sindirim sisteminin sağlıklı bir biçimde çalışmasına dayanak olarak sindirimi hızlandırıyor.

Başa dön tuşu