Mısırın faydaları neler hemoroit sorunlarını önler!

Dünyada en çok üretimi yapılan ve tüketilen besinlerden olan mısır beden için çok faydalı bir besin. Mısır, A ve E vitamininden güçlü yapısıyla birçok hastalığı tedavi etmeye ve önlemeye yardımcı olur. Bedendeki enerjiyi arttırır, kan şekeri ve kolesterolü düşürür, hemoroitin önlenmesini sağlar. İşte mucize besin mısırın hiç duymadığınız yararları!

Kansızlığı giderir

Mısır, B12 Vitamini bakımından zengindir, folik asit ve demir bedendeki kırmızı kan hücrelerinin üretimine yardımcı olur. Taze kırmızı kan hücreleri üretmek için gereken besin unsurlarını sağlayarak anemi riskini azaltmada yardımcı olur.

Enerji Artırıcı

Sporcuysanız yahut spor salonunda spor yapmayı seviyorsanız, öğünlerinize daha sık mısır ekleyin. Mısır, daha uzun bir müddet güç sağlayan fakat daha yavaş bir süratte sindirilen kompleks karbonhidrat içerir.

Kan şekeri ve kolesterol düzeyini düşürür

Mısır ve mısır yağı kan akışını arttırır, kolesterol emilimini düşürür ve insülini düzenler. Mısır, şeker hastaları ve kolesterol hastaları için harika bir seçimdir. Mısır, B1 Vitamini, B5 Vitamini ve C Vitamini açısından hayli güçlü olup hastalıklarla uğraşta ve yeni hücrelerin üretilmesinde kıymetli rol oynar. Yüksek lifli mısır, birebir vakitte şeker hastalarında kan şekeri düzeyini azaltarak bedendeki kolesterol düzeylerini düşürmede yardımcı olur.

Hemoroitleri önler

Bir bardak mısırın lif içeriği, günlük önerilen ölçünün % 18.4’ü kadardır. Bu, kabızlık ve hemoroit üzere sindirim sorunlarını hafifletmenin yanı sıra, tam tahıllı olması nedeniyle kolon kanseri riskini azaltmada yardımcı olur.

Kalbi destekler

Son araştırmalar, tanelerinde bulunan fito-besin unsurlarının geniş bir kombinasyonu sayesinde mısırın antioksidanlar açısından güçlü olduğunu göstermektedir. Mısırda bulunan, lutein ve zeaksantin üzere karotenoidler kalp destekleyici özelliklerden sorumludur.

Sağlıklı bir cilt

Mısır, kolajen üretimini artıran ve UV kaynaklı hür radikallerin cilde ziyan vermesini önleyen C vitamini ve likopen içerir. Mısır; yemenin yanı sıra, mısır yağı, mısır nişastası üzere eserleri cilde direkt uygulanabilir ve birden fazla kozmetik eserde bir bileşen olarak kullanılabilir.

Sağlıklı kilo almaya yardımcı

Mısır yüksek ölçüde kalori içerdiği için, süratle kilo almak isteyenlerin kesinlikle tüketmesinde fayda vardır.

Başa dön tuşu