Mücevher temizleme kılavuzu

Birçoğumuz, altın, gümüş yahut platinden yapılmış olsun, getirdiği ekstra parlaklık için mücevherleri severiz. İster gösterişli mücevherleri ister minimalist metalleri tercih edin, güçlü bir modül sahiden bir sonraki düzeye bir göz atabilir. Bununla birlikte gelen tek sorun, parlaklığını kaybetmesi ve gümüş olması durumunda kararmasıdır. Ve o gün için takılarınızı takarken, göz alıcı parçalarınızdan birinin eskisi üzere görünmediğini fark etmekten daha fazla hayal kırıklığı yaratan çok az şey vardır.

Neyse ki, kelam konusu kesimler hassas yahut değerli olsa bile, takılarınızı her vakit bir profesyonele götürmeye gerek kalmadan temizlemek mümkündür. Bunu göz önünde bulundurarak, çeşitli mücevher tiplerinizi temizlemek için farklı sistemler topladık, böylelikle bedelli eşyalarınızı aldığınız birinci günkü kadar hoş görünmesini sağlayabilirsiniz.

Mücevherlerin nasıl temizleneceğine dair kolay ancak tesirli kılavuzumuz için okumaya devam edin.

Mücevherlerinizin bakımı nasıl yapılır?

Mücevherlerinizi parlak tutmanın en yeterli yolu, ona âlâ bakmaktır. Sertifikalı mücevher tasarımcısı Rachel Fix, “Eve geldikten sonra çıkarın ve giyilmediğinde her bir parçayı düz bir yüzeye koyun” diyor. Materyali ne olursa olsun rastgele bir kesim ile duş almamalı ve losyonlarla etkileşime girmemek için elinizden gelenin en güzelini yapmalısınız ve parfümler. Bu, öbür şeylerin yanı sıra, mücevherinizin formunu ve bütünlüğünü koruyarak donuklaşmasını ve sabuna ve kire maruz kalmasından kaynaklanan kirlerin yapışmasını önleyecektir. Bu adımları izlerseniz, modüller daha uzun mühlet bozulmamış görünür ve gerektiğinde temizleme sürecini kolaylaştırır.

Gümüş takı nasıl temizlenir?

Hızlı bir Google araması yaparsanız, gümüş takılarınızdaki kararmayı gidermek için birçok hile ve argüman bulacağınızdan emin olabilirsiniz , lakin bu tekniklerin kimileri faydadan çok ziyan verebileceğinden dikkatli olmalısınız. Sert kimyasallar içeren yahut aşındırıcı eserlerden uzak durmak en uygunudur. Fix, “Taze bir paklık bezi kullanın ve yavaşça masaj yapın” diyor ve ekliyor“İnternet trendlerine dikkat edin. Birden fazla vakit bunu yapmanın ‘eğlenceli’ yolu mücevherleriniz için en düzgünü değildir.”

Kararmayı giderirken gümüşünüze parlaklık katabilecek formüle edilmiş eserler kullanın. Ayrıca %100 doğal pamuktan yapılmış mücevher cila bezi üzere hafif bir mikrofiber mendili de deneyebilirsiniz. Bu seçeneklerin her ikisi de nazikçe temizler ve ardında çizik değil ışıltı bırakır. Fix, “Yumuşak bir diş fırçası, yumuşak bulaşık sabunu ve ılık su yolu en güzel arkadaşınızdır” diyor. Ve gümüş kaplama takıları temizliyorsanız, yüzeyi kazara takmamak için ekstra dikkatli olun.

Hafif sabun sistemi:

  1. Sıvı deterjan üzere birkaç damla bulaşık deterjanını ılık suyla karıştırın.
  2. Yumuşak bir bez kullanın ve sabunlu solüsyona batırın.
  3. Gümüş takılarınızı nazikçe ovalayın, akabinde soğuk suyla durulayın ve öbür bir yumuşak temizleme beziyle kurulayın ve parlatın.

Altın takı nasıl temizlenir?

Güzel bir halka küpe çifti veya bir dizi bilezik, neredeyse her yerde işe yarayan klasik bir görünüm yaratır. Ve şaşırtan bir biçimde, altın takıları pak tutmak, gümüş aksesuarlarınızla olduğundan daha kolay olabilir. Bulaşık sabunu prosedürü, bilekliklerinizin, zincirlerinizin ve küpelerinizin yarıklarına girebilecek kirler için olağanüstü çalışır. İnatçı kirleri çıkarmak için bebek diş fırçası yahut yumuşak diş fırçası da kullanabilirsiniz.

Parçalarınızı yumuşak bir bezle kurulayın ve lavabonun üzerinde daha küçük kesimler yıkıyorsanız, sarfiyatı kapalı tutun yahut lavabonun tabanına bir havlu koyun. Ancak mücevherinizin kiri temizlemenin ötesinde yenilenmeye gereksinimi olduğunu fark ettiyseniz, Fix’in değerli bir hatırlatıcısı var: “Altının parlatılması gerekiyorsa, kendin yap – profesyonel bir kuyumcuya götür.”

Taşlı mücevher nasıl temizlenir?

Mücevherleri konutta kıymetli taşlarla temizlemeyi planlıyorsanız, onlara ziyan verebileceğinizden yahut yerinden çıkarabileceğinizden çok dikkatli olmanız gerekir. Fix, “Renkli taşları yahut incileri temizlemeye çalışırken dikkatli olun, zira temizleyiciler ve kimyasallar çoklukla bunlara yardımcı olduklarından daha fazla ziyan verir” diyor. Fix, elmasın ve tüm yarıklarının üzerini parlatmak için ılık su öneriyor.

Kostüm takıları nasıl temizlenir?

Kostüm takıları kelam konusu olduğunda, dikkatli olmazsanız daha az değerli olan gereçlerin bozulma mümkünlüğü daha yüksektir, bu nedenle süratli hareket etmeye çalışmak ve nem bırakmadığından emin olmak istersiniz. Bulaşık deterjanı ve su kiri çıkarmak için uygun çalışır, lakin uygunca durulayıp kuruladığınızdan emin olun. Ancak bu tıp bir modül ile alternatif bir sistemle gitmek isteyebilirsiniz, diyor Fix: “Bir mikrofiber bez yahut Q-ucu işinizi görecektir. Sahte mücevherlerle etkileşime girerken dikkatli olun.”

Başa dön tuşu