Oruç tutmanın beyne faydaları mucizevi etki yaratıyor!

Bugün Ramazan’ın 12. günü. Uzun saatler boyunca tutulan oruç birden fazla vakit bünyenin zayıflamasına ve enerjisizliğe neden oluyor. Bu durum yadsınamaz bir gerçek. Ama öbür taraftan da oruç tutmak beden sıhhati ve beyin için tam bir detoks tesiri yaratıyor. Evet yalnış duymadınız! Uzmanlar oruç tutmanın vücudumuza ve ruhumuza güzel geldiğini söylüyor. Pekala otuz gün boyunca fizikî ve zihinsel olarak yepisyeni bir periyoda giren bireyde Ramazan ayı boyunca ne üzere değişiklikler oluyor? Oruç tutmanın bedene olan yararları neler? Oruç tutmanın beyefendisine olan yararları neler? Tüm merak edilenleri oruç tutmanın psikolojimiz üzerinde rahatlatıcı bir tesiri olduğunu söz eden REEM Nöropsikiyatri Merkezi’inin kurucusu Nöroloji Uzmanı Uzm. Dr. Mehmet Yavuz’dan öğrendik. 

BEYİNE OLAN YARARLARI ŞAŞIRTIYOR 

Ramazan ayı boyunca, beynimiz öbür organlarımızdan farklı olarak tam kapasiteyle çalışmaktadır. Bunun nedeni, bedenimizdeki organların Ramazan Ayı’nda beyne daha az ikaz göndermesidir. Bedene giren besinlerin azalması ve bedenin uzun bir müddet boyunca aynı saatlerde yemek yemeye alışması, beyni rahatlatmaktadır.  Oruç tutmanın beyne olan yararı, bilimsel araştırmalar sonucu kanıtlanmıştır. Bireyin, oruçlu olduğu vakitlerde beyninde, nörotrafik faktör denilen protein üretimi artmaktadır. Beyin türevli nörotrafik faktör, salgı proteini olup beyinde ve kan sirkülasyonunda bulunmaktadır.

KÖK HÜCREYİ DESTEKLİYOR 

Bireyde, oruçla artan bu faktör; kişinin gelişiminde, canlılığında ve fonksiyonlarını yerine getirmesinde değerli rol oynar. Oruç tutmanın, zihinsel işlevleri arttırdığı ortaya çıkmıştır. Oruç, beyinde yeni kök hücrelerin oluşmasını dayanaklar ve bu fonksiyona yardımcı olacak kimyasalların salgılanmasını sağlar.

MANEVİ HUZUR SAĞLIYOR 

Oruç tutmak kişinin psikolojisine olumlu yansımaktadır. Ramazan Ayı’nda; gün içinde oruçlu olmanın verdiği manevi huzur, kalabalık iftar sofraları kişinin kendini ruhsal olarak iyi hissetmesini sağlamaktadır. Oruç tutmak yalnızca saatlerce bir şeyler yiyip içmemek değildir.

”İNSANAR ORUÇ TUTARAK İÇ DİSİPLİNİNİ SAĞLAR”

Oruç; empati kurma, sabır etme, üzere hislerin da yeşermesini sağlar. Oruç, kişinin sonlarına hâkim olmasını ve oburlarının huzurunu kaçırmamasını sağlar. Beşerler oruç tutarak iç disiplinini sağlar ve böylece güçlü dürtülerini denetim altına almayı öğrenir. Oruç tutmayla birtakım vücudu isteklerden bir müddetliğine de olsa uzaklaşırız. Böylelikle işlerimize daha çok odaklanmak ve yoğunlaşmamız mümkün olur.

HAFIZA E BELLEĞİ GÜÇLENDİRİYOR 

Oruçlu iken vücudumuz lüzumsuz metabolik aktivitelerle uğraşmayacağı için algılama ve öğrenme faaliyetleri çok artar. Hafıza ve belleğimiz daha fazla kayıtlama yapar.

Başa dön tuşu