Siğil nedir HPV virüsü siğil oluşumuna neden oluyor!

Bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla deride görülen kabarcıkları isimlendirmek için kullanılan siğiller, her yaştan insanı etkileyebiliyor. Siğiller çoğunlukla ciddiye alınmayan bir sorun olsa da ömür kalitesini olumsuz tarafta etkiliyor. Ciltteki bu sorun tedavi edildikten sonra tekrar oluşabiliyor. Pekala siğil neden olur? Nasıl tedavi edilir? Bu soruların cevapları haberimizde…

Siğil nedir?

Siğil, bedenin rastgele bir yerinde ortaya çıkabilen kaba bir dokuya sahip küçük yeterli huylu tümörlerdir. Siğiller, human papilloma virüsü (HPV) ailesindeki virüslerden kaynaklanır.

Siğil türleri

Yaygın siğiller

Bu siğil tipi, el içi ve üzerinde, parmaklar ve parmak ortalarında ayrıyeten tırnağın etrafında görülür. Deri yapısının bütünlüğünün bozulduğu yerlerde daha çabuk çıkar. Bilhassa tırnak yiyen bireylerde yaygındır. Çocuklarda da fazla görülen bir tiptir.

Ayak tabanı siğilleri

Bu tipler tek tek çıkabileceği üzere kümeler halinde de çıkabilir. Nasır görünümünde derinin içine gömülüdürler. Bütün bedenin yükünü taşıyan ayaklardaki siğiller kabarık değildir fakat ağrıya sebep olabilirler.

Genital siğiller

Erişkinlerde görülme sıklığı çok fazladır. Bayanlarda genital bölge etrafında olabilir. Katiyetle tedavi kuraldır zira kansere sebep olabilirler. Cinsel münasebet sırasında bulaşma riski epey yüksektir.

Düz siğiller

Vücudun rastgele bir yerinde görülebilirler. Bu tip siğiller minik, yumuşak ve düzdür. Saç ve yüz etrafında görülür.

Siğil neden olur?

Hpv ismi verilen human papilloma virüs, siğillerin oluşmasının temel sebebidir. Kelam konusu bu hpv virüsünün yüzü aşkın çeşiti bulunmaktadır. Human papilloma virüsü yani hpv derinin en üst kısmındaki hücreleri tesirler ve böylelikle hücrelerin çoğalmasına ve keratinlerin üremesine sebep olur. Siğiller çoğunlukla insanın deri rengine nazaran oluşurlar.

Siğil belirtileri

– Ciltte oluşan kabarcıklar,

– Deri renginde yahut kahverengi tonlarda boyutları değişkenlik gösteren kabarcıklar görülür,

– Ayak tabanında nasır formunda ağrılı sertlik formunda kabarcıklar oluşabilir.

Siğile yol açan risk faktörleri

Alerjik bir bünyeye sahip olmak, bağışıklık sisteminin zayıf olması, bağışıklık sistemini düşüren hastalıklar yahut ilaçlar, cinsel alaka, ortak kullanılan ve nemli kalan havlular; hamam, kaplıca, havuz ve tuvalet üzere ortak kullanım alanları siğile yol açan risk faktörleri ortasında yer alır.

Siğil tedavisi

Ağız yoluyla bir A vitamini olan isotretinoin unsuru düz siğillerde kullanılabilir. Bunun dışında bağışıklığı arttıran omega-3, beta glucan, çinko üzere besin dayanakları tedavileri güçlendirmek için içilebilir. Siğillerde sürülerek kullanılan ilaçlar siğili eriterek ve cildin bağışıklığını artırarak tesirli olurlar. Bu gayeyle kullanılan ilaçların aktifliğine en az 6-8 hafta kullanılarak karar verilir.

– Soyucu asidik losyonlar ve kremler
– Cantharidin
– Podophyllin
– 5-Flourouracil krem
– Imiquimod

Başa dön tuşu