Sinüzite ne iyi gelir kekik yağı kullanın!

Kış aylarında tesirini gösteren hastalıklar sebebiyle sinüslerin iltihaplanmaya açık hale gelmesi can sıkıcı bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Sinüs ağrısı dayanılmaz olup hayatı çekilmez hale getirebiliyor. Ağrılarınızı hafifleterek sinüzitinize âlâ gelecek, meskende uygulayabileceğiniz doğal metotları biraraya getirdik. İşte sinüzitten kurtulmanızı sağlayacak metotlar…

Sinüzit nedir?

Sinüsler elmacık kemiklerinin ve alnın ardındaki küçük, hava dolu boşluklara verilen isimdir. Sinüsler tarafından üretilen mukus çoklukla küçük kanallardan burnunuza akar. Sinüzitte, sinüs kanallarının iltihaplanması ve şişmesi nedeniyle bu kanallar tıkanır.

Sinüzit belirtileri

Sinüzit çoklukla soğuk algınlığı üzere bir üst teneffüs yolu enfeksiyonundan sonra meydana gelir. Sinüzit belirtileri ise şöyle:

Burundan gelen yeşil yahut sarı akıntı
Burun tıkanıklığı
Yanaklarda, gözlerde yahut alında ağrı ve hassasiyet
Baş ağrısı
38 dereceden daha yüksek ateş
Diş ağrısı
Koku alma hissinde azalma
Ağız kokusu

Sinüzite yeterli gelen doğal yöntemler

Yüksek bir yastık kullanın

Sırt üstü yatmak, burundaki mukus birikimini ve sinüs basıncınızı artırarak uyku kalitesini bozabilir ve bu yüzden yüksekte yatarak sinüs birikimini önleyerek daha rahat nefes alabilirsiniz.

Tarçın

Sinüzitten kaynaklanan baş ağrısını hafifletmek için ülküdür. Bir yemek kaşığı tarçın tozunu su ile karıştırıp üzerine yarım çay kaşığı sandalağacı tozu ekleyin. Hazırladığınız bu macunu alnınıza, bilhassa gözlerin üst taraflarına sürün. Ağrıların hafiflediğini hissedeceksiniz.

Buhar banyosu

Buhar solumak sinüs dokusunu yatıştırmaya yardımcı olur ve onların temizlemenizi sağlar.

Tuzlu su ile burun banyosu

Sinüs boşluklarında bulunan mikropları ve tıkalı mukozaları açmak için tuzlu su çözeltisi de âlâ bir alternatiftir.

Soğuk kompres uygulaması

Sinüzit ağrıları ile birlikte göz altlarında şişmeler sık karşılaşılan durumlardır. Buz torbası ile soğuk kompres yaparak şişlikleri dindirebilir ve sinüs ağrınızı hafifletebilirsiniz.

Fesleğenle sinüslere masaj yapın

Birkaç taze fesleğen yaprağını ezdikten sonra, toz zencefil ve bir çay kaşığı karanfil ile karıştırıp alnınıza masaj yapın.

Kekik yağı kullanın

Kekik, çok güçlü antibakteriyel, antifungal ve antioksidan özelliklerinden ötürü sinüzite güzel gelen bitkilerdendir. Kekik yağını, günde iki kez lisanınızın altına 1-2 damla damlatarak ya da suyunuza da damlatarak tüketebilirsiniz. Birebir vakitte sinüzit ağrılarınız için kekik çayı da içebilirsiniz.

Acı tüketin

Acı yemek sinüs ağrısını hafifletiyor ve tıkanan sinüslerin açılmasını sağlayabiliyor. Fakat midesinde rahatsızlık olanların dikkatle tüketmesi tavsiye ediliyor.

Başa dön tuşu