Sistitten korunma yolları neler iç çamaşırınıza dikkat edin!

Yanlış iç çamaşırı seçiminin çoğunlukla bayanlarda görülen ve halk ortasında idrar yansıması ya da idrar yolu enfeksiyonu olarak bilinen sistite neden olduğunu biliyor muydunuz? İşte dikkat etmeniz gerekenler! 

Çoğunlukla bayanlarda görülen ve halk ortasında idrar yansıması ya da idrar yolu enfeksiyonu olarak bilinen sistit, bakterilerin idrar kesesine girmesi ve burada çoğalması sonucu oluşan sıhhat sorunudur. Çoklukla kış periyodunda artış gösteren ve bayanların kaygılı düşü haline gelen sistitin oluşmasında hijyenik olmayan tuvaletlerin kullanılması, idrarın uzun müddet tutulması, az su tüketimi, genital bölgenin nemli kalması ve kullanılan iç çamaşırı en çok tesirli olan faktörler ortasında bulunuyor. Kalite ve sağlıklı eserleriyle iç çamaşırı dalında hızla
büyüyen Yeni İnci, sistitten korunmak için iç çamaşırı seçerken dikkat edilmesi gerekenleri sıralıyor.

En hakikat tercih pamuklu kumaşlar

Pamuklu kumaşlar doğal ve sağlıklı yapısı nedeniyle iç çamaşırında en çok tercih edilmesi gereken kumaşların başında geliyor. Emici ve nefes alabilen dokusu sayesinde nemi hapseden pamuklu kumaş; bakteri, mikrop ve enfeksiyon oluşumunu engelleyerek sistit üzere birçok hastalığın meydana gelmesini önlüyor. Doğal lifler sayesinde ciltte hava akışı sağlayan kumaş tipi, bilhassa yaz aylarında ısıyı bedenin dışına taşıyarak serin tutuyor ve ciltte terden kaynaklı nem oluşumunun da önüne geçiyor. Leke tutmayan ve kolay temizlenebilen pamuklu kumaşlar, öbür kumaş çeşitlerine nazaran daha hijyeniklik sağlıyor. Sık yıkamaya
dayanıklı olan ve uzun yıllar kullanılabilen pamuklu eserler, birebir vakitte yumuşaklığıyla konfor ve rahatlık sunuyor.

Dar iç çamaşırına dikkat

Kıyafetlerin daha beğenilen görünmesi için tercih edilen dar iç çamaşırı bir mühlet sonra sıhhat açısından tehlikeli hale gelebiliyor. Ciltte hava sirkülasyonunu engelleyen ve nemin deride hapsolmasına neden olan dar iç çamaşırları, bu bölgede bakteri ve enfeksiyon oluşumuna yer hazırlıyor. Bilhassa genital bölgede oluşan mikrop ve bakteriler idrar kesesine birikerek, sistit başta olmak üzere idrar yollarında birçok hastalığı neden oluyor. Bununla birlikte çok sıkı olan çamaşırlar kızarıklık ve tahriş üzere cilt rahatsızlıklarını da beraberinde getiriyor. Bu nedenle iç çamaşırı seçerken gerçek vücut tercihi yapılmalı ve çok dar eserlerden katiyetle uzak durulmalıdır.

Güvenilir markaları tercih edin

Doğrudan cilt ile temas halinde olan iç çamaşırı eserleri seçerken kaliteli ve sağlıklı olmasına kesinlikle dikkat edilmesi gerekiyor. Bilhassa renkli eserlerin üretiminde kullanılan ve kanserojen hususlar içeren azo boyar hususlardan uzak durulmalıdır. Sıhhate ziyanlı kimyasal unsurların kullanılmadığı ve azo testinden geçen eserlerin tercih edilmesine itina gösterilmelidir. Bu nedenle emniyetli markalardan alışveriş yapılmalı ve eserlerin üretiminde kullanılan materyaller kesinlikle araştırılmalıdır.

Başa dön tuşu