Tatile çıkarken alınması gereken önlemler listesi musluk suyundan uzak durun!

Bayram tatilinin gelmesiyle bir arada kurulan tatil planlarının sizi yarıyolda bırakmaması ve huzurlu keyif dolu bir tatilin yerini hastanelerde geçmesini istemiyorsanız tatilde alınması gereken tedbirlere kulak verin! Bilhassa sıhhatinizi tehdit eden turist ishali, hepatit A ve B, zatürre, grip, tifo ve zatürre üzere hastalıklara karşı tedbir almak için Anadolu Sıhhat Merkezi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Elif Hakko, tatilde alınması gereken tedbirleri anlattı.

-İshalden korunmak için eller sıkça yıkanmalı ve kapalı şişelerdeki sular tercih edilmeli. Musluk suyu ve musluk suyundan yapılmış buzlu içecekler içilmemeli ve paketsiz açıkta yiyecekler ve deniz eserleri, pişmemiş etler, soyulmamış meyveleri soslar, salatalar üzere riskli olabilecek yiyeceklerden uzak durulmalı.

-Seyahate çıkacak kişinin sistemli kullandığı ilaçlar varsa seyahatten evvel gözden geçirilmeli. Şeker, kalp ve kanser üzere kronik hastalığı olan şahıslar ve gebeler öbür bireylere nazaran daha fazla risk taşırlar.

-Tatile gidecek kişinin alerjisi varsa kullandığı ilaçları kesinlikle yanında bulundurmalı.

-Güvenli olmayan yerlerde dövme, akupunktur ve piercing yaptırmak Hepatit B, C, AIDS üzere kanla bulaşan hastalıkların görülme oranını arttırır. İğnelerin tek kullanımlık olmasına dikkat edilmeli.

-Cinsel temasla bulaşan hastalıklardan korunmak için prezervatif kullanılmalı lakin bununla bile yüzde 3-5 oranında yırtılma nedeniyle risk vardır.

-Gebeler için en uygun seyahat gebeliğin 3-6 ayı ortasıdır. Hamilelerin kayak, dalma, su kayağı üzere sporları yapmaları sakıncalıdır. Hamileler ve emziren bayanlar her ilacı rahatlıkla kullanamayacakları için ilaç seçiminde dikkatli olunmalı.

-Uzun seyahatlerde uzun periyodik hareketsizliğe bağlı bacaklarda pıhtılaşma yaygın görülen bir sıkıntıdır. Bilhassa yaşlı, kalp yahut şeker hastası şahıslarda bu duruma rastlanır ve bu bireylere de pıhtılaşmayı önleyen ilaçlar verilir.

-Araç tutması ve jet lag da seyahat kalitesini azaltabiliyor. Araç tutması olan şahıslar seyahat öncesinde ilaç alarak araç tutmasını önleyebilir.

-Akla gelen en sık enfeksiyonlar turist ishali, sıtma, sarı humma, kolera, hepatit A ve B, tifo, zatürre, griptir. Gidilecek lokasyona nazaran gerekli aşılar yaptırılmalı.

-Aşıların seçilmesi seyahat edilecek ülkeye, kişinin bağışıklık durumuna, daha evvel yapılmış aşılarına, şayet enfeksiyon edinilirse ciddiyetine, aşının kendisinin yapacağı yan tesirlere nazaran yapılır.

Başa dön tuşu