Tırnak mantarına ne iyi gelir bulaşmasını istemiyorsanız…

Ülkemizde sıklıkla görülen cilt sıkıntılarından biri de tırnak mantarıdır. Her ne kadar önemsenmeyecek bir sorun üzere görünse de gerekli olan tedavi ve bakım yapılmadığı taktirde büyük sıkıntılara yol açabilir. Tırnak mantarı hakkında sıklıkla sorulan sorular ortasında olan ‘Tırnak mantarı bulaşıcı mıdır? Tırnak mantarı nasıl geçer, tedavisi nasıl olur?‘ üzere merak edilen yanıtları Dermatec Poliklinigi Dermatoloji Uzmani Dr. Cet Nejat Ertek bahis ile ilgili bilgiler verdi.

TIRNAK MANTARI BULAŞICI MIDIR?

Tırnak yavaş uzayan bir deri ekidir. Tırnak mantarı (onikomikozis) tırnağı kalınlaştırır, rengini bozar ve tırnak yatağından ayırır. Ülkemizde tırnak mantarı sorunu epey sık karşılaşılan bir sorundur. Sıklıkla erişkinlerde görülür. Tırnak mantar hastalıkları ağrı gelişimi, öteki enfeksiyonlara yol açması ve bulaşıcı olması nedeni ile önemli bir sıhhat problemidir. Bilhassa yaşlı hastalarda, şeker hastalarında ve savunma sistemi sorunlu olan hastalarda daha dikkatli olunmalıdır. Bunun yanı sıra el ve ayak tırnaklarında önemli estetik sorunlara sebep olmaktadır.

TIRNAK MANTARINDA TESİRLİ TEDAVİ FORMÜLÜ NE?

Tırnak mantarlarının en tesirli tedavi tekniklerinin başında lazer tedavisi gelmektedir. Lazer tedavileri; her yaş devrinde düşük risk ve geniş inançlı kullanım özelliği, yüksek hasta ahengi ve klinik güzelleşmesi ile tırnak mantarlarında birinci tedavi seçenekleri ortasına yer almaktadır. Ayak tırnağına uygulanan lazer ışığı, tırnak yatağına, tırnak ve etrafındaki yumuşak dokuya ziyan vermeden uygulanır. Kesinlikle 5 parmağın tırnaklarına da uygulanmalıdır zira öbür parmaklardaki tırnaklarda da bilinmeyen mantar olabilir. Lazer tedavisi sırasında hafif ısınma hissi duyulur. Rastgele bir halde ağrı kesici yahut anesteziye gerek yoktur.Uygulama sonrasında çabucak günlük aktivitelerinize geri dönebilirisiniz.

Lazerle tırnak mantarı tedavisi süreci yaklaşık 15 dakika kadar sürmektedir. Tedavide birtakım hastalar için tek seans kâfi olurken kimi hastalar (çok ileri safhalar) içinse daha fazla seansa (6-8 seans yahut fazlası) gerek vardır.Lazer süreci sonrası çabucak pedikür yaptırabilir ya da oje sürebilirsiniz. Burada kıymetli olan lazer süreci öncesi devirdir. Lazer süreci uygulanmadan 1 gün evvel ayağınızdaki tüm ojeleri temizleyip, ayak temizliğinizi yapmalısınız.

Mantar hastalığı çevresel faktörlere bağlı bir rahatsızlık olduğu için tekrarlaması mümkün olabilir.Bu nedenle kesinlikle hastalıktan korunmak için uzmandan bilgi alınmalıdır.

Başa dön tuşu