Uykuda terleme neden olur uyku apnesi sebebi olabilir!

Kadınlarda ve erkeklerde sık sık görülen gece terlemeleri yahut uyku sırasında çok terleme, önemli bir sorun olarak görülmese de kimi hastalıkların habercisi olan bir semptom olabilir. Arkasında birçok tıbbi rahatsızlık ve hastalık bunlara neden olabilir. Pekala gece uykuda terleme neden yaşanır? İşte gece uykuda terleme hakkında tüm merak ettikleriniz…

Uykuda terleme nedenleri

Enfeksiyon

Tüberküloz çoklukla gece terlemesiyle alakalı enfeksiyondur. Daha yaygın nedenler HIV, grip ve öteki ateşli hastalıkları içerir.

Kanser

Gece terlemeleri, bilhassa lenfoma olmak üzere birtakım kanserlerin erken bir belirtisi olabilir. Lakin kanserde gece terlemeleri çoklukla tek belirti değildir. Öbür alakalı semptomlar sıklıkla ateş ve açıklanamayan kilo kaybını içerir.

Hormon (endokrin) dengesizlikleri

Bunlar menopoz, diyabet, tiroid hastalığı, ergenlik ve gebelikte ortaya çıkabilir.

Obstrüktif uyku apnesi

Boğazın duvarları daralır ve nefes almayı kısıtlar. Gece terlemeleri, tedavi edilmemiş uyku apnesi olan şahıslarda genel popülasyondan üç kat daha sık görülür.

Gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH)

Primer semptom mide ekşimesidir, lakin gece terlemelerinde yaygın bir özelliktir.

Belirtileri nelerdir?

Gece terlemelerinin altında yatan nedene bağlı olarak, terlemeyle bağlantılı olarak öteki semptomlar ortaya çıkabilir. Örneğin:

Bazı enfeksiyonlar ve kanserler

Lenfoma nedeniyle açıklanamayan kilo kaybı.

Menopoz geçişine bağlı gece terlemelerine tipik olarak vajinal kuruluk, gündüz sıcak basması ve ruh hali değişiklikleri üzere başka menopoz semptomları eşlik eder.

İlaçların yan tesiri olarak ortaya çıkan gece terlemesine, ilaca bağlı olarak, öbür ilaçların yan tesirleri eşlik edebilir.

Genel olarak terlemenin artmasına neden olan şartlar (yalnızca gece terlemelerinin aksine), günün başka saatlerinde terlemenin artmasına neden olur.

Uykuda terlemenin tedavisi

Açıklanamayan gece terlemeleri olan bireylerin kesinlikle tıbbi yardım almaları gerekmektedir. Gece terlemeleri için tedavi, altta yatan nedene bağlıdır. Özet olarak, gece terlemeleri çoklukla zarasızdır ve düşünceli bir durum değildir; lakin, bazen altta yatan daha önemli bir tıbbi durumun işareti olabilir. Gece terleme nedeninize bağlı olarak, ilaçlar da dahil olmak üzere kimi tedavi seçenekleri vardır.

Başa dön tuşu