Zona hastalığı nedir ciltte enfeksiyona neden oluyor!

Ciltte kızarıklık, kabartı, kaşıntı üzere şikayetlerle kendini gösteren zona, ileriki yaşlarda bağışıklık sisteminin baskılanmasıyla görülme riski artan bir cilt hastalığı. Hastalık en çok sırt, bel ve yüz bölgesinde görülüyor. Zona hakkında tüm merak ettiklerinizi sizin için haberimizde derledik.

Zona hastalığı nedir?

Ülkemizde çok sık görülen zona hastalığı tipik bir deri rahatsızlığıdır. Zona, duyusal hudut hücresi kümelerini tutan, ağrılı bir enfeksiyondur. Şiddetli ağrıları tetikleyen hastalık bağışıklık sistemini zayıflatır. 

Zona hastalığının belirtileri

Zona hastalığının belirtileri ortasında; uyuşma yahut karıncalanma, kas güçsüzlüğü, mide ekşimesi, lenf nodlarında şişme açılan ve kabuklanan sıvı dolu kabarcıklar, kaşıntı, acı, yanma, dokunmaya hassaslık, kızarıklık, ağrı, acıdan birkaç gün sonra başlayan kırmızı döküntüler yer alır. Tedavi edilmezse bu enfeksiyon kalıcı göz hasarına neden olabilir.

Zona nasıl anlaşılır?

Zona çok bariz ve farklı bir hastalıktır, zira kabarcıklar bedenin yalnızca beli bölgesinde görülür. Zona hastalığı birçok bireyde olduğu üzere kanser hastalarında da öncelikle halsizlik olarak görülmeye başlar. Akabinde deride kaşıntı, yanma ve kızarıklık üzere zona belirtileri görülür. Hastalığın ilerlemesiyle birlikte de şiddetli ağrılar ve su dolu baloncuklar görülmeye başlar. Açık ve besbelli olan Zona belirtilerine karşın kuşkulu bir durum varsa o vakit kabarcıklardan alınan bir kesim mikroskopla incelenir kan testi yapılabilir. Böylelikle rastgele bir kuşkuya gerek kalmaz.

Zonanın tedavisi

Zona hastalığının tedavileri ortasında; Bol bol dinlenmek, kaşıntıyı ve ağrıyı azaltmak için yara oluşan bölgelere soğuk kompres uygulamak, jel haldeki yulaf ezmesiyle banyo yapmak, kaşıntıyı dindirmek için kalamin losyonu sürmek yer alır.

Zona hastalığı tedavisi için varisella zoster virüsüne karşı tesirli asiklovir ve valasiklovir isimli antiviral ilaçlar kullanılır. Ağrı, yanma, batma üzere belirtiler için de ağrı kesici haplar, kremler ve losyonlar reçete edilir. Meskende tedavi de belirtilerinizi hafifletmeye yardımcı tesiri var.

Zonaya yeterli gelen besinler

Zona tedavisinde besinlerden yararlanmanız da hastalığı iyileştirmenizde mümkün bir yol. Zonaya yeterli gelebilecek besinler ortasında; Kuşburnu, zerdeçal, bal yer alıyor.

Başa dön tuşu